Moje kamarátke pred očami umierala jej orchidea. Povedala som jej o triku, ktorý jej ju zachránil a krásne rozkvitla
Každý, kto si už doma pestoval orchideu, čelil problému zhnitých koreňov a zničených listov. Neraz sme kvôli tomu museli orchideu vyhodiť. Povedzme si pravdu, pestovanie týchto kvetín nie je vôbec jednoduchá záležitosť. V prípade nesprávnej starostlivosti môžu ochorieť, stratiť listy a časti koreňového systému. Nachladnutie, prievan, prehriatie, príliš veľa vody alebo dlhý pobyt na slnku či v tieni môže viesť k tomu, že vám celá rastlina odkvitne.
Čo však robiť v prípade, že dodržiavate všetky pravidlá pestovania, ale orchidea napriek tomu chradne pred očami?
Prezradíme vám metódu, s ktorou oživíte orchideu aj v tom prípade, že bude mať uvädnuté listy a odumreté korene!
→Pomôcky na pestovanie rastlín nájdete v tomto E-SHOPE←
Ak chcete zistiť stav koreňov, opatrne roztočte rastlinu do rôznych smerov. Ak kvet sedí pevne v substráte – koreňový systém je mierne dehydrovaný kvôli nedostatočnému zalievanie a je čas ho znovu oživiť. Vezmite teda vázu z okna a nechajte kvet odstáť po dobu 40 minút. Potom vázu vložte do nádoby s vodou na 1 hodinu (teplota vody by mala byť 30-40 stupňov). Tento čas bude stačiť na to, aby sa korene nasiakli vlhkosťou a stali sa tak pružnejšími.
Pomocou sprchy kompletne opláchnite rastlinu teplou vodou – vyhnite sa vlhkosti na stonke kvetov. Počkajte 20 minút, kým prebytočná voda postupne stečie. Pomocou servítky osušte listy a korene stonky. Vložte kvetináč na dobre osvetlené mieste a uistite sa, že teplota nie je nižšia ako 18-25 stupňov.
Ak ste počas hýbanie s rastlinou pocítili, že sa v kvetináči drží len veľmi slabo a hojdá sa do rôznych smerov, vyberte ju z kvetináča zistite stav jej koreňového systému. Korene, ktoré majú trhliny už v základe alebo sú zhnité, by mali byť odstránené. Vyblednutých listov sa dotýkať nemusíte, o ich odstránenie sa postará samotná príroda. Aby ste sa zbavili chorých koreňov, treba dezinfikovať nožnice antiseptikom a potom sa úplne zbaviť vysušené časti.
Teraz je nutné tieto zrezané časti ošetriť aktívnym uhlím. Z tohto dôvodu si rozdrvte v miske 2 absorpčnú tablety.
Odstráňte z rastliny poškodené časti a zdravý zvyšok potrite uhlím. Vložte ich do kvetináča. Tým pádom sa rana na rastline zatiahne a ak je v štádiu rastu, bude schopná vytvoriť si chýbajúce koreňový systém.
Listy obnovenej rastliny by mali potrieť roztokom kyseliny jantárovej 1x počas 10 dní.