Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nálevníky: ako sa zbaviť nálevníka v akváriu

reklama:
reklama:
302791.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

Čo je to vlastne nálevník

Nálevník je organizmus zložený z buniek s najzložitejšie stavbou medzi všetkými organizmami, telo majú pokryté malými bičíky, ktoré slúžia k pohybu a prijímaniu potravy čo sú v našom akváriu predovšetkým premnožené baktérie, ktoré vznikajú pri prekrmovaniu a podobne.

Viď obrázok: Jeden zo zástupcov nálevníkov, ktorý loví baktérie:

1493 nalevnik.jpg

Ako taký nálevník vzniká a kde sa objaví

Dá sa vlastne povedať, že nálevník v akváriu žije neustále, ale v takom množstve, že o ňom ani nevieme. Tak ako o ostatných mikroskopických živočíchoch. K jeho premnoženie potom dochádza v čase, keď sa v akváriu usadzujú zvyšky potravy, príliš veľa trusu a iných odpadových látok alebo pri nedostatočnej filtrácii a vzniká tiež v čase vjazde akvária, alebo ak v období, keď sme akvárium založili a nie je v ňom ešte ustálená rovnováha. Jeho premnoženie je potom pre ľudské oko viditeľné mliečnym (bielym) zákalom vody v akváriu.

Nálevník v akváriu

01 9.jpg
Foto: www.imgur.com

Je takýto zákal nebezpečný pre ryby?

Z krátkodobého hľadiska by sa dalo povedať, že nebezpečný nie je a väčšinou ho ryby prežijú bez ujmy. Je však dôležité sa ho zbaviť a hľadať jeho príčinu, pretože práve tá príčina môže byť pre ryby oveľa nebezpečnejšia. Keďže vzniká z premnožených baktérií, ktoré sa premnožili vďaka rozkladajúcim sa zvyškom potravy a podobne, tak vzniká aj čpavok a iné látky nebezpečné rybám. Pre nás akvaristov je to vlastne taký ukazovateľ, že je v akváriu niečo zle a mali by sme niečo zmeniť či už pravidelnú údržbu, dávkovaním krmiva alebo v zmene filtrácie, či jej vylepšení.

Ako sa zákalu zbaviť

Najšetrnejšie metóda môže byť zväčšenie filtračného objemu, alebo pridanie rôznych filtračných materiálov a pri zakladaní akvária tiež pridanie pomocných látok pre rýchlejšie zajatí filtra. Pre rozšírenie filtračných materiálov je vhodné použitie Seachem Matrix, ktorý mnohonásobne zväčší priestor pre osídlenie baktériami a tým je aj účinnejšia biologická filtrácia. Pre mechanickú filtráciu je potom vhodné do filtra vložiť filtračnú vatu, ktorá zachytí všetky malé nečistoty. Nálevník, je však taký malý, že cez vatu prejde a preto je veľmi vhodné a účinné použitie Seachem Clarity, ktorý nám malé organizmy a čiastočky zhlukuje do väčších chumlu a vďaka tomu nám je filter jednoduchšie zachytí. Táto metóda je veľmi účinná a overená firmou Seachem. Ak chceme urýchliť tvorbu baktérií, použijeme Seachem Stability, ktorý obsahuje milióny baktérií, ktoré sa do 24h vyliahnu a pomôžu naštartovať filter a urýchliť odstraňovanie dusíkatých látok (toto štartovanie v bežnom zakladaní akvária trvá 3-4 týždne). Určite je tiež dôležité, aby sa filter nevypínali na noc a bol v prevádzke 24h denne 7 dní v týždni atď.

02 9.jpg

Ďalšie účinnou metódou je použitie UV lampy, ktorá je 100% účinná a zbaví nás všetkých týchto organizmov. Stačí akúkoľvek UV lampu zapnúť na 1-2 noci a nálevník je fuč. Pozor však na to, že UV lampa likviduje tiež baktérie, preto by nemala byť v prevádzke neustále, ale len keď je to potrebné.

ZDROJ: rostlinna-akvaria.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.