Ako na domácnosť bez plesní?
Výskyt plesní je rizikový pre vaše zdravie, či už sa jedná o nepekné drobné čierne bodky na stene alebo rovno celé mapy plesne okolo okien alebo v rohoch izby.
Ako predchádzať vzniku plesní ?
Zdravé domáce prostredie a pleseň na stenách sú pojmy, ktoré sa rozhodne nezlučujú. Mikroskopické huby predovšetkým spôsobujú rad zdravotných ťažkostí ako je dráždivý kašeľ, slzenie, vyrážky, bolesti hlavy, nádchu a iné prejavy alergickej reakcie. Likvidácia plesní je väčšinou beh na dlhú trať a navždy sa ich zbaviť nie je úplne jednoduché. Vybrali sme pre vás niekoľko osvedčených spôsobov, ako predchádzať vzniku plesní a ako sa ich zbaviť, ak už sa objavia.
Nevítaní hostia na stenách
Mikroskopické huby majú v prírode nezastupiteľnú úlohu ako destruenti (rozkladacie), ktoré rozkladajú organické látky a obohacujú pôdu o živiny. O ich prítomnosť v ľudskom príbytku však nikto nestojí. Produkujú škodlivé látky (mykotoxíny) a ich vdychovanie spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií. Najbežnejšími hubami, ktoré sa vyskytujú v domácnosti sú rody Cladosporium a Alternaria , ktoré patria k významným pôvodcom alergií.
Strážte vlhkosť
Udržujte v byte optimálnu vlhkosť, s jej kontrolou vám pomôže vlhkomer, prípadne meteostanica. V lete by sa vlhkosť v byte mala pohybovať v rozmedzí 40 až 55%, v zime o trochu viac, maximálna hodnota je 60%. Nároky na vlhkosť sú individuálne, príliš suchý vzduch ľudskému organizmu tiež nesvedčí. Ak je však vlhkosť vo vašom byte dlhodobo vyššia ako 60%, vytvárate pre huby ideálne prostredie. Varovným znakom je voda zrážajúca sa na oknách alebo na stenách.
Obmedzte odparovanie
K nárastu plesní sú náchylné hlavne steny v kúpeľniach a kuchyniach a to vďaka bežnej činnosti, ktorá zvyšuje teplotu i vlhkosť prostredia. Pri varení používajte digestor, varte pokiaľ možno s pokrievkou a nie v otvorenom hrnci, zamedzíte unikaniu pary. Bielizeň sušte v sušičke, v prípade voľného sušenia sa snažte zavesiť bielizeň inde ako v byte. K celkovej vlhkosti prispievajú aj ďalšie pravidelné úkony ako rosenie kvetín, žehlenie s naparovacou žehličkou a pod. Ak ich nemôžete obmedziť, zaistite dôkladné odvetranie všetkých priestorov. Možné je tiež zaobstarať do obytných miestností pohlcovač vlhkosti či elektrický odvlhčovač.
Vetrajte!
V lete nemáte problém otvoriť okná a nechať dovnútra prúdiť vzduch, ale v zime sa vám kvôli nízkym vonkajším teplotám nechce? Chyba, pravidelné a dostatočné vetranie je jedným z najdôležitejších krokov pri boji proti plesniam. Vetrajte aspoň trikrát za deň, znížite tak nielen vlhkosť v byte, ale aj celkové množstvo mikroorganizmov a choroboplodných zárodkov. Zabudnite na pootvorenú ventilačku, lepšie a účinnejšie je intenzívne krátkodobé vetranie.
Kontrola vzdialenosti
Prejdite všetky miestnosti a skontrolujte steny v rohoch a za nábytkom. Práve tu sa vďaka zlej cirkulácii vzduchu často uchytia plesne. Nábytok nechajte stáť minimálne 5 až 10 cm od steny, k stenám sa tak dostane vzduch a budú môcť dýchať
Likvidácia bez odkladu
Pravidelné upratovanie a kontrola problematických miest pomôžu odhaliť ložisko plesne včas. Ak sa jedná aj o drobné zasiahnutie, poradíte si s jeho likvidáciou sami. Častou chybou je zoškrabovanie za sucha, ktoré vedie k rozvíreniu a rozšíreniu nebezpečných spor. Použite niektorý z prípravkov proti plesniam a riaďte sa návodom na obale. Niektorí používajú na dezinfekciu chlór, existujú ale aj produkty, ktoré ničia nežiadúce plesne prírodnou cestou. Postihnuté miesto majte pod dohľadom a v prípade potreby zásah zopakujte. Pri masívnom rozšírení plesne radšej pozvite odborníkov.
Preventívny náter
Zvýšiť ochranu pred plesňami dokážete pomocou špeciálnych náterov, ktoré zamedzujú vzniku plesní. Ich účinok však nie je trvalý, počas rokov sa znižuje množstvo účinných látok a steny môžu byť opäť napadnuté. Ak sú vaše ťažkosti dlhodobé, pátrajte po príčinách vlhnutia muriva a pokúste sa ich odstrániť.
Pre ošetrenie múrov vyberajte prípravky pôsobiace proti plesniam
Zdravý dom izoluje, ale dýcha
Opakujúci sa výskyt plesní na stenách býva signálom, že v konštrukcii domu nie je niečo v poriadku. Problémom môžu byť vlhké múry, chýbajúce zateplenie, nekvalitná izolácia okien, nedostatočné odvetranie alebo napríklad zatekanie strechou. Stanovte príčinu ťažkostí, konzultujte s odborníkom a pokiaľ je to možné, zapracujte na jej odstránení.