Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť s hubami v trávniku

reklama:
reklama:
9. mája 2013 Záhrada od
Huby.jpg
Foto: www.imgur.com

Máte krásny trávnik a odrazu ste v ňom objavili huby?

V prvom momente si pomyslíte, že je to hotová katastrofa.

Avšak ide o celkom obyčajný a vcelku bežný jav. Prvotný vznik a dôvod výskytu húb rastúcich v trávniku pritom možno celkom jednoducho identifikovať.

Prečo sa huby v trávniku vyskytujú

Najprv je dôležité uvedomiť si, čo spôsobuje, že huby v trávniku vôbec rastú. Ich primárnou úlohou je totiž pomáhať rozkladu organických materiálov. V priemernej záhrade existuje veľa zdrojov organických materiálov, ako sú napríklad živočíšny odpad, stará drevina čí trávové trsy, ktoré huby živia. Ďalej je nutné dôkladne sa zamerať na aktuálny stav trávnika. Huby majú radi vlhké, zatienené a na organické odpady bohaté prostredie. Možno napokon zistíte, že váš trávnik je príliš vlhký a potrebuje drenáž. Alebo sa v ňom nachádza priveľa veľa odpadu od vášho domáceho miláčika.

Ako zlikvidovať huby

Existuje pritom niekoľko jednoduchých spôsobov ako si poradiť s nadmernou vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre huby. Ak je trávnik príliš mokrý, hľadajte zdroje vlhkosti. Napríklad nenechávajte pokosenú trávu dlho na mieste, snažte sa ju pohrabať čo najskôr. Tak odstránite aj starý a prebytočný biologický odpad. Ak máte v záhrade príliš zatienené prostredie, dozaista pomôže prerezanie korún alebo aspoň skrátenie konárov. Zaručene tým docielite viac slnečného svetla pre váš trávnik. Pri „liečbe“ trávnika môžete tiež pracovať s chemickou alternatívou, a to, ošetriť problematické miesta fungicídom.

Huby však nie sú až tak zlé

Zatiaľ čo huby v trávniku možno pokladáte za neestetické, v podstate sú pre každý trávnik istým prínosom. Vysvetlenie je jednoduché a veľmi pragmatické. Rozsiahly koreňový systém húb totiž pomáha pôde zadržiavať vodu a rozkladať organické materiály, ktoré vyživujú trávnik. Takže tu vyvstáva otázka, na ktorú si už ale musíte odpovedať sami. Nechať huby v trávniku alebo ich zlikvidovať.

NEPREHLIADNITE: Ako si poradiť v záhrade s …

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.