Čo sa stane, keď pravidelne neperiete svoju posteľnú bielizeň
Ploštice
Ploštica domáca je hmyz, ktorý sa živí krvou a rád hryzie ľudí. Ploštice neláka vaša posteľná bielizeň, ale skôr vy a z tohto dôvodu je ťažšie sa ich zbaviť. Do vášho domova sa môžu dostať z iných miest, ako napríklad z hotelových izieb, internátov, a to, že ich máte, môžete zistiť podľa toho, že sa zobudíte so svrbiacimi stopami po uhryznutí. Ak sa naozaj ocitnú vo vašej posteli, účinným spôsobom ich likvidácie je vyprať vašu posteľnú bielizeň v horúcej vode.
Ako udržať v čistote svoju posteľnú bielizeň
Tu je niekoľko spôsobov, ako udržať v čistote a bez parazitov svoju posteľnú bielizeň, aby ste mohli každú noc pokojne odpočívať. Hoci je časté pranie vašej vankúšovej obliečky moc dôležité, dobrým nápadom je vyprať aj práve používaný vankúš (pokiaľ to jeho zloženie dovoľuje). Dobrým pravidlom je vyprať váš vankúš aspoň dvakrát za rok, len si dajte pozor, aby ste dodržali pokyny na jeho visačke. To isté platí pre periny a iné prikrývky, ktoré máte na posteli. Svoju posteľnú bielizeň meňte častejšie, ak: spíte so svojimi deťmi či domácim miláčikom, ak sa v noci veľa potíte, ak jete v posteli alebo spíte nahí. Posteľ si neusteľte ihneď. Možno je to v rozpore s tým, čo vám hovorila mama, ale keď prevrátite prikrývky a necháte po dobu niekoľkých minút schnúť vlhkosť nahromadenú počas noci, vaša posteľ bude menej príťažlivá pre baktérie a vírusy.
Ako správne prať posteľnú bielizeň
Posteľnú bielizeň perte aspoň raz týždenne v tej najhorúcejšej vode, akú dovoľuje štítok, pre jej dezinfekciu je lepšie horúca voda. Obliečky z vankúšov obráťte potlačou alebo farbou dovnútra, aby nevybledli. Periny a vankúše by sa mali prať raz za tri až šesť mesiacov a dobrým nápadom je aspoň párkrát ročne vysávať matrace. Zvládať všetko pranie vám možno pripadá ťažké, ale ak chcete, aby vaša posteľ bola príjemným miestom na relaxáciu a odpočinku, a nie bezpečným útočiskom pre baktérie, urobíte múdro, ak sa budete riadiť týmito pokynmi.