Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hraboše v záhrade

reklama:
reklama:
2. mája 2017 Rady a tipy od
01 3.jpg
Foto: www.imgur.com

 Ako sa zbavíme tohto škodcu?

Vďaka hrabošom môže vyjsť navnivoč celá výsadba v záhrade. Každý deň potrebujú 90 až 120 gramov potravy. V zemi majú chodbičky a hryzú cez deň korene rastlín, cibule a hľuzy. V noci vychádzajú von a ničia nadzemné časti rastlín.
Prítomnosť hrabošov zistíte  bohužiaľ až vtedy, keď je často neskoro. V trávniku robí kopčeky menšie ako krtko. Ak vám vädnú kry alebo stromy, skontrolujte, či nie sú ich korene ohlodané od škodcov. Počas jednej noci môžu zničiť cibule tulipánov alebo vlčích makov. Pasce by mohli usmrtiť aj  krtkov, takže sa používajú v nutných prípadoch. Je dostatok možností, ako vypudiť hraboše zo záhrady.

Petrolejové handričky

02 3.jpg
Foto: www.imgur.com
Hraboše sú veľmi citlivé na zápach. Ak vložíte do ich chodbičiek handričky namočené v petroleji, zaručene ich tam v krátkom čase už nezbadáte.

Fľaša v zemi

03 3.jpg
Foto: www.imgur.com
Hraboš je tiež citlivý na zvuky. Ak zahrabete v zemi fľašu, vietor vytvára v otvore zvuk, ktorý hraboše rady nemajú.

Lávové kamene

04 3.jpg
Foto: www.imgur.com
Lávové kamene majú tiež špecifický zápach, ktorý odpudzuje hraboše. Na jeden meter štvorcový stačia dva kamene.

Baza čierna (Sambucus nigra) a tuja (Thuja)

Tuja_0.jpg
Foto: www.imgur.com
Vložte do chodbičiek škodcu  listy Bazy čiernej alebo tuje, prípadne aj strúčiky cesnaku. Tiež ich odpudí nepríjemný zápach.

Korunkovka (Fritillaria)

05 3.jpgFritillariaKorunkovka a ešte iné rastliny odháňajú hraboše. Ak ich vysadíte pri plote alebo v záhone, prípadne medzi zeleninu, máte zaručené, že hraboš sa z vašej záhrady čo najrýchlejšie odsťahuje.

Ochrana cibuľnatých rastlín

Hraboše ohrozujú hlavne cibuľnaté a hľuznaté rastliny, a preto je potrebné urobiť preventívne opatrenia, inak už cibule nezachránite. Pred vysadením vložte cibule a hľuzy do pletiva, pre tulipány a iné na jar kvitnúce cibuľoviny dostanete v predajniach kúpiť plastové košíky. Cibule sa sadia v skupinách a sú chránené pred hrabošmi. Pletivom môžete vystlať aj celú jamu, vystlať po bokoch a zatlačiť do zeme.

06 3.jpg 07 3.jpg

Hraboše sú hrozbou pre rastliny v záhrade. Urobte opatrenia ešte predtým, než zistíte ich prítomnosť.

Zdroj: kvetyazahrada.sk

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.