Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konektory ako neoceniteľná pomôcka pri používaní bežnej elektroniky

30. novembra 2021 Rady a tipy od
Konektory ako neoceniteľná pomôcka pri používaní bežnej elektroniky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Konektory ako neoceniteľná pomôcka pri používaní bežnej elektroniky Foto: Klient

Konektory definujeme v elektrotechnickej literatúre ako mechanicko-elektrický rozoberateľný spoj dvoch elektrických vodičov. Rovnako sa však konektor môže považovať aj za mechanicko-elektrické pripojenie vodiča k pevnému elektrickému bodu alebo spojenie dvoch pevných bodov. Konektory majú rôzne tvary a počty kontaktov. Aké sú základné úlohy konektora? Ako sa s ním môžete stretnúť napríklad pri používaní bežnej elektroniky?

Konektory a ich základné úlohy

Medzi základné úlohy konektora po mechanickej stránke patrí zaistenie pevného spojenia, tak aby bolo zároveň možné opakované spojenie a rozpojenie. Úlohou konektora po elektrickej stránke je zabezpečenie jednoznačného elektrického kontaktu, čiže elektrického spoja dvoch elektrických vodičov. Konektor pozostáva zo zástrčky a zásuvky. Elektrický kontakt sa vytvára spojením vodivých plôšok lebo zastrčením vodivého kolíka do vodivej dierky. Často sú jednotlivé konektory značne podobné a líšia sa len výstupkom, ktorý určuje protistranu pre lepšie spoznávanie.

Konektory na bežnej elektronike

S konektorom sa bežne stretne každý, kto počúva hudbu prostredníctvom slúchadiel, nabíja si mobil alebo používa akúkoľvek bežnú elektroniku. Bez konektora by nebolo možné pripojiť elektrický prúd k vášmu zariadeniu alebo napríklad prenášať zvukové prehrávanie priamo prostredníctvom slúchadiel. Konektory sa v súčasnosti nachádzajú všade okolo nás. Pokiaľ vám niektorý konektor nefunguje, chyba môže byť aj v konkrétnom zapájanom produkte. Vždy je preto najlepšie najprv skúsiť viaceré alternatívy pripájania, aby ste vedeli, na ktorej strane sa nachádza chyba.

Na audio vybavení a na starších počítačoch sa môžeme najčastejšie stretnúť s DIN a miniDIN konektormi. DIN konektory sa už pomerne dlho používajú na rôzne audio účely a ozvučovaciu techniku. Spočiatku mala výroba pomerne veľa múch a konektor sa pomerne jednoducho rozpájal. V súčasnosti ide o kvalitné spojenie, ktoré sa používa na rôznu ozvučovaciu techniku. MiniDIN konektory sa nachádzajú napríklad aj na zapojenie klávesnice a myšky, pričom v moderných počítačoch ich už nahradili USB porty.

Konektory patria medzi malé, ale nesmierne dôležité súčasti našej elektroniky, ktoré dohliadajú na jednoduchú prepojiteľnosť našej techniky. Využívajú sa napríklad aj ako skenery čiarových kódov, vo filmových projektoroch alebo ako výstupy pre obraz v grafických kartách a laptopoch. V niektorých prípadoch vám môžu uľahčiť vašu bežnú prácu a pri práci na počítači, či s inými elektronickými zariadeniami je dobré vedieť o nich základné informácie pre uľahčenie praktického použitia.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.