Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na čo sa zamerať pri kúpe domu?

16. januára 2023 Rady a tipy od
House key.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na čo sa zamerať pri kúpe domu? Foto: Klient

Kúpa akejkoľvek nehnuteľnosti nie je jednoduchá a zodpovedná záležitosť. Pri kúpe domu je výber a kúpa domu dvojnásobne náročnejšia ako kúpa bytu, čo sa dá ľahko vysvetliť tým, že pri kúpe domu je oveľa viac nástrah.

Lokalita

Napíšte si všetky miesta, kam musíte cestovať častejšie ako raz týždenne – práca, vzdelávacie inštitúcie. Overte si, ako dlho trvá cesta súkromnou a verejnou dopravou, na ktorú budete odkázaní.

Zistite, či sa v blízkosti nachádzajú obchody, lekárne a nemocnice. Je tiež dobré opýtať sa na plány výstavby a rozvoja okolia. Je to dôležité pre prípad, že by ste si v budúcnosti chceli postaviť plot, prístrešok alebo garáž. Pokiaľ je všetko v poriadku, stačí si kúpiť betónové dosky a začať stavať.

Zistite si, kto sú vaši najbližší potenciálni susedia – ich spoznanie vám pomôže dozvedieť sa veľa informácií o samotnom dome, jeho predchádzajúcich majiteľoch a živote v oblasti, kde sa dom nachádza, ešte pred kúpou.

Technický stav domu

Chcete vedieť, či váš nový domov môže slúžiť ako vaša pevnosť? Potom dôkladne skontrolujte, či na vonkajších stenách nie sú praskliny. Aj keď si praskliny nevšimnete, môžu o nich svedčiť čerstvo omietnuté plochy stien.

Ak chcete posúdiť kvalitu dosiek, najprv sa pozrite na strop spodného podlažia. Ovisnutá doska je zlým znamením. Možnou príčinou by mohla byť nedostatočná plocha prierezu nosníkov. Vystuženie dosky je mimoriadne náročná a veľmi nákladná úloha.

Či už je podlaha železobetónová alebo drevená, musí byť rovná. Každá podlaha – parkety, laminát, linoleum – sa na šikmej podlahe veľmi rýchlo opotrebuje. Vyrovnanie podlahy je jednoduché – len si nezabudnite vziať so sebou vodováhu, keď pôjdete skontrolovať svoj vyhliadnutý dom.

Dodávka vody a kanalizácia

Pri kontrole vodovodného systému by ste sa mali najprv opýtať, z akého zdroja voda pochádza. Ak má dom samostatný vodovodný systém – vodu zo studne, odporúča sa odobrať vzorku vody na stanovenie koncentrácie ťažkých kovov a prítomnosti patogénnej mikroflóry. Ak testy preukážu, že voda v studni nie je dostatočne kvalitná, budete musieť zaplatiť za drahý čistiaci systém.

Posúďte stav odvodňovacieho systému. Stačí vypustiť veľký objem vody (napr. z vopred napustenej vane). Ak proces trvá príliš dlho, je to zlé znamenie. Pozorne si prezrite odtokové potrubie, pretože môže byť netesné.

Kúrenie a elektrický systém

Kvalitu vykurovacieho systému možno plne posúdiť len vtedy, keď je chladno. Ak je vonku pekný letný deň, požiadajte majiteľov, aby zapli kúrenie a po polhodine skontrolovali teplotu radiátorov. Uistite sa, že do radiátorov vo všetkých miestnostiach domu tečie teplá voda. Skontrolujte, či sú potrubia a radiátory vybavené vypúšťacími ventilmi.

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú treba zvážiť, je elektrický systém. V niektorých domoch sa stále používajú hliníkové rozvody, ktoré nezodpovedajú súčasným normám a nevyhovujú moderným potrebám. Samozrejme, káble sú ukryté v stenách, ale ľahko zistíte, z čoho sú vyrobené, napríklad odstránením krytu jednej zo zásuviek.

Toto však z ďaleka nie je všetko, čo potrebujete vedieť pri kúpe domu. V niektorých prípadoch sú potrebné ďalšie kontroly. Skúsený realitný maklér dokáže vycítiť všetky potenciálne nástrahy, preto je rozumné zveriť prácu pri kúpe nehnuteľnosti renomovanej realitnej kancelárii.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.