Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Navrhujete terasu? Vyhnite sa týmto častým chybám!

1. júna 2023 Rady a tipy od
Zahradny architekt
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Navrhujete terasu? Vyhnite sa týmto častým chybám! Foto: Klient

Skôr ako sa rozhodnete pre samotnú realizáciu terasy, čaká vás výber toho správneho miesta, materiálu ako aj kompletný návrh jej vyhotovenia. Ešte skôr ako necháte položiť základy vašej novej terasy, prečítajte si o častých chybách, ktorým sa určite oplatí vyhnúť.

Niet pochýb o tom, že terasa patrí ku každému domu so záhradou. Často sa však stáva, že si majitelia domov predstavujú stavbu terasy veľmi jednoducho. Nakúpia materiál a pokúsia sa o svojpomocnú realizáciu predovšetkým s cieľom ušetriť. Hoci zhotovenie terasy nepatrí medzi zložité stavebné úkony, treba jedným dychom dodať, že aj stavba terasy si vyžaduje plánovanie a určité skúsenosti. Výsledkom neodborne zhotovenej terasy je jej nedostatočná stabilita a praktická nepoužiteľnosť. Kvalitné drevené terasy pritom dokážu okoliu domu dodať jedinečný nádych a vytvoriť úžasné miesto pre váš relax. Pozrime sa na časté chyby, ku ktorým dochádza už vo fáze návrhu. 

Výber nevhodného materiálu

Staré známe „proti gustu, žiaden dišputát“ platí aj pri výbere materiálu na terasu. Neoplatí sa byť však príliš tvrdohlavý, pretože materiál sa vám síce môže páčiť, no ak nebude pre dané podmienky vhodný, radosť vám robiť nebude. Ideálne je vybrať si povrch, o ktorý sa nebudete musieť pravidelne starať a nezabúdajte ani na to, že pórovitý materiál sa ľahšie zašpiní. Na druhej strane, pri výbere sa zaujímajte aj o protišmykovosť, častou chybou je výber obkladov na interiérové použitie, ktoré sa už pi krátkom daždi zmenia na nebezpečné klzisko. 

Už vo fáze projektu si ujasnite, koľko času ste ochotní venovať čisteniu a údržbe terasy, a podľa toho si vyberte materiál.

Navrhujete terasu?
Navrhujete terasu? Vyhnite sa týmto častým chybám!Foto: Klient

Nepremyslený výber lokality

Presný výber umiestnenia terasy nie je vôbec takou banalitou, ako by sa mohlo zdať. Potrebujete vziať do úvahy orientáciu aj podmienky konkrétneho pozemku, a to nielen preto, aby terasa dobre vyzerala, ale aby ste si na nej skutočne mohli užívať bez toho, aby vám radosť kazilo počasie. 

Pri výbere toho správneho miesta berte do úvahy, ako často je vystavené slnečnému žiareniu, kedy je v tieni a tiež, či oceníte náveternú alebo záveternú stranu. Napríklad terasa s orientáciou na sever je vhodná pre všetkých, ktorí preferujú viac tieňa a nebude im prekážať ani občasné pofukovanie chladnejšieho vetra. Okrem počasia je ale potrebné vziať do úvahy aj vplyvy bezprostredného okolia. Pobyt na terase si asi príliš neužijete, ak budú v blízkosti hlučné posuvné brány susedov či iné rušivé elementy. 

Navrhujete terasu?
Navrhujete terasu? Vyhnite sa týmto častým chybám!Foto: Klient

Nesprávne vyspádovanie a odvodnenie

Ak by sme zostavovali rebríček toho, na čo sa pri projektovaní terasy zabúda najčastejšie, tak vrchné priečky by obsadilo riešenie vyspádovania a odvodnenia. Už v rámci projektu je potrebné presne vedieť, ako bude vyriešené odtekanie vody z terasy, pričom v tomto smere máte na výber, či budete zrážkovú vodu smerovať do záhrady, drenáže alebo odtokového kanála. Na tento účel môže byť vhodná aj nepoužívaná kanalizačná šachta. V prípade, že terasa bude nadväzovať na obvodový múr domu, nezabudnite ani na správnu izoláciu, aby sa časom nevyskytli problémy s vlhnutím stien. Sme presvedčení, že ak sa týmto chybám vyhnete a stavbu terasy zveríte do rúk odborníkom, tak terasa vám bude na dlhé roky robiť radosť. 

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.