Objavte cestu ku kvalitnému odpočinku a celkovému zdraviu
V dnešnom uponáhľanom svete, kde mnohí z nás čelia výzvam spojeným so stresom, únavou a nespavosťou, hľadanie efektívnych spôsobov zlepšenia kvality spánku a celkového zdravia je aktuálnejšie než kedykoľvek predtým.
Pozrime sa na fascinujúce aspekty spánku a jeho význam pre náš každodenný život. Bez ohľadu na to, či ste dobrodružní nadšenci v oblasti „wellness“ (cesta k súladu mysle, duše a tela), alebo jednoducho hľadáte nové spôsoby, ako zdokonaliť svoju spánkovú rutinu, máme pre vás informácie, ktoré vám môžu pomôcť nájsť rovnováhu medzi dňom a nocou. Objavte cestu ku kvalitnému odpočinku prostredníctvom lepšieho spánku a celkového blaha pre zdravie.
Čo je to vlastne spánok?
Spánok je charakterizovaný spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety, zvýšenou mierou anabolizmu (syntéza bunkových štruktúr) a zníženou mierou katabolizmu (zánik bunkových štruktúr). Na rozdiel od bezvedomia, spánok sa považuje len za alterovaný stav vedomia a z veľkej miery ho ovplyvňujú hormóny, ako napr. melatonín. Aj napriek dlhoročným výskumom stále nevieme komplexne popísať všetky fyziologické funkcie spánku. Vieme však, že je nevyhnutný pre normálny život a jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje nervový systém.
Keď hovoríme, že každý z nás spí inak, v drvivej väčšine si predstavíme rôzne polohy, v ktorých zaspávame a spíme. Avšak, rozdiely medzi nami nie sú len v aktivite tela, ale aj v činnosti nášho mozgu. Vďaka tejto činnosti môžeme jeden deň vstať odpočinutí a ďalší deň sa čudovať, prečo nás budík zobudil, keď sme sotva zaspali.
Rozumiete tomu, ako fungujú spánkové cykly a prečo sú také dôležité?
Spánok je základným predpokladom pre správne fungovanie našej nervovej sústavy a našej celkovej regenerácie. Hoci človek v priemere trávi spaním asi 200 000 hodín, táto oblasť ľudského života zostáva relatívne málo preskúmaná. Roky výskumu však prispeli k definovaniu jednotlivých fáz spánku a opisu toho, čo sa v týchto fázach približne deje.
Hlavné rozdelenie spánku prebieha podľa pohybu našich očí, čím sa spánok rozdeľuje na REM fázu – fázu rýchlych pohybov očí – a NREM fázu – fázu bez pohybu očí.
Koľko hodín spánku teda potrebujeme?
Za noc by ste sa mali dostať do 5 spánkových cyklov REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minút. Vynásobte to piatimi spánkovými cyklami a máte 7,5 hodín spánku. Z týchto informácií možno teda súdiť, že optimálna dĺžka spánku je medzi 7,5 až 8 hodinami.
Máte problémy so spánkom? Riešením – skôr ako siahnete po liekoch – môže byť prírodné riešenie – vitálna huba Reishi.
Huby Reishi majú bohatú históriu v tradičnej medicíne, siahajúcu až do obdobia pred 4000 rokmi. Táto huba, vedecky známa ako Ganoderma Lucidum, prirodzene rastie na suchých kmeňoch stromov napríklad duba. Pôvodne domáca na ázijskom kontinente, ale dnes je Reishi široko rozšírená a ukazuje svoje benefity pre zdravie.
S prezývkou „huba nesmrteľnosti“ sa stala populárnou nielen pri bežných ťažkostiach.
Reishi a spánok
Výťažky z Ganodermy Lucidum aktívne prispievajú v boji proti chronickej únave. Užívanie huby Reishi pred spaním ukázalo, že jej extrakt redukuje dobu nástupu spánku a skracuje čas potrebný na prechod z úplnej bdelosti do fázy spánku. Tiež sa potvrdilo významné zlepšenie Non-REM spánku a celkového času spánku, pričom neovplyvnila fázu spánku s pomalými vlnami. Reishi sa ukázala ako účinný prostriedok na zníženie stresu, zlepšenie kvality ľahkého spánku a odstránenie problémov so spánkom.
Stane sa Reishi vašou voľbou pre kvalitnejší spánok?