Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prísnejšie limity na spotrebu: Hrozí zánik 8K TV?

27. júna 2023 Obývačka od
Hrozí zánik 8K TV?
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prísnejšie limity na spotrebu: Hrozí zánik 8K TV? Foto: Klient

V marci 2023 začali v EÚ platiť prísnejšie pravidlá pre spotrebu televízorov. Výrazne sa dotkli najmä 8K televízorov. Zoznámte sa s nimi bližšie.

Limity sa sprísňujú

Európske nariadenie nie je žiadnou novinkou. Funguje od marca 2021 a bežní spotrebitelia jeho vstup do platnosti zaznamenali najmä výmenou starých energetických štítkov za nové a prehľadnejšie.

Toto nariadenie sa doposiaľ vzťahovalo na HD a 4K televízory, ktorým stanovilo tzv. index energetickej účinnosti (EEI). O 8K televízoroch sa v ňom nehovorilo, s tým, že je to skôr dočasné riešenie a limity sa  budú aj tak sprísňovať. A to sa deje práve teraz. Od marca 2023 bol index pre HD televízory stanovený na hodnotu 0,75 a pre 8K televízory na 0,9.

BOX
Ako sa vypočítava index energetickej účinnosti

Poukazuje na nameranú spotrebu energie displeja pri zobrazovaní videa so štandardným dynamickým rozsahom (SDR). Pri meraní má byť jas televízora nastavený aspoň na 65 % maximálnej hodnoty a regulácia jasu nesmie byť zapnutá.

Do problémov sa dostávajú najmä OLED televízory s väčšou uhlopriečkou, tiež veľké 4K TV, modely s intenzívnou svietivosťou a predovšetkým 8K televízory.

Pravidlo platí pre nové TV

Nemusíte sa však báť, že by sa z trhu hromadne sťahovali všetky obľúbené 8K kúsky. Toto nariadenie sa vzťahuje na televízory, ktoré sa dostali na trh po 1. marci 2023. Legislatíva totiž ovplyvňuje výrobu, nie predaj.

Od marca 2023 môžu byť teda na trh uvedené televízory, ktoré za stanovených podmienok spĺňajú tieto maximálne spotreby:

Hrozí zánik 8K TV?
Prísnejšie limity na spotrebu: Hrozí zánik 8K TV?Foto: Klient

 

Zdroj: FlatpanelsHD

Pre vás ako majiteľov televízorov sa teda nič nemení. Výrobcom sa sprísnili limity, v dôsledku čoho musia upraviť štandardný režim pri prvom zapnutí televízora tak, aby spĺňal nové nároky na spotrebu.

Akékoľvek funkcie, ktoré energetickú náročnosť zvyšujú, napríklad silný jas, nesmú byť aktívne v predvolenom nastavení. Pri ich zapnutí bude majiteľ televízora vyrobeného od marca 2023 upozornený, že má počítať s vyššou spotrebou. Vybrané televízory Samsung však o tom, že niektoré zmeny nastavenia môžu viesť k vyššej spotrebe, informujú aj dnes. A to boli vyrobené pred platnosťou nového nariadenia.

Zánik 8K televízorov nehrozí

Po zverejnení nových podmienok sa začali ozývať poplašné správy, ktoré hovorili o zániku 8K televízorov. Výrobcovia sa však novým pravidlám, zdá sa, prispôsobujú. Napríklad nový rad televízorov Sony 8K (model Z9K) by už nariadenie mal spĺňať.

TIP na záver
Skúste si uloviť nový kúsok. Pod heslom televízory akcia na vás čakajú skvosty, ktoré jednoducho neodmietnete.

 

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.