Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukladací majstri: Ako si zorganizovať záhradu s domčekom na náradie a prístreškom na drevo?

24. augusta 2023 Záhrada od
Ukladací majstri
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ukladací majstri: Ako si zorganizovať záhradu s domčekom na náradie a prístreškom na drevo? Foto: www.gettyimages.com

Vytvorte si dobre organizovanú záhradu s využitím drevených stavieb, ako je záhradný domček na náradie či prístrešok na drevo!

Ukladací majstri
Ukladací majstri: Ako si zorganizovať záhradu s domčekom na náradie a prístreškom na drevo?Foto: Klient

Dobre zorganizovaná záhrada je potešením pre oči. Ponúka funkčnosť a estetiku zároveň. Na to, aby ste dosiahli tento cieľ môže byť šikovným riešením zabezpečiť si záhradný domček na náradie a prístrešok na drevo. Tieto dve účelové záhradné konštrukcie nielenže udržia vaše záhradnícke potreby a náradie úhľadne uložené, ale prispejú k celkovému poriadku a efektívnosti vášho vonkajšieho priestoru.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako vám prístrešok na drevo či záhradný domček na náradie pomôžu zorganizovať záhradu a maximalizovať tak vašu produktivitu a zvýrazniť krásu celej záhrady.

Pred tým, než si do záhrady zaobstaráte prístrešok na drevo či záhradný domček na náradie, poriadne si prehliadnite svoju záhradu a vyberte vhodné miesto pre danú stavbu. Zvážte faktory, ako je dostupnosť, blízkosť k miestam, kde budete záhradné náradie či drevo využívať, ale aj ako bude prístrešok či domček zapadať do celkového dizajnu záhrady.

Vyberte si prístrešok či domček, ktorý vyhovuje vašim špecifickým potrebám a zároveň dopĺňa štýl vašej záhrady. Veľkosť domčeka a prístrešku by mala byť dostatočná na to, aby sa do nej zmestili všetky nástroje a náradie či drevo, ktoré plánujete uskladniť. Nechajte si tiež určitý priestor navyše, aby ste v prípade zakúpenia ďalších záhradných potrieb mali dostatok miesta na uskladnenie.

Nie menej dôležitým faktorom pri výbere je aj materiál domčeka či prístrešku. Najčastejšou voľbou pri záhradných stavbách býva drevo. Dajte si však pozor, aby bolo kvalitné a trvácne. Drevo je ako prírodný stavebný materiál o čosi menej odolný voči poveternostným vplyvom v porovnaní s inými stavebnými materiálmi. Avšak ak si vyberiete kvalitné drevo, nemusíte sa obávať o odolnosť a trvácnosť vášho dreveného domčeka či prístrešku.

Záhradný domček na náradie

Záhradný domček na náradie predstavuje funkčný a ľahko dostupný priestor na uskladňovanie a udržiavanie poriadku vo vašom záhradnom náradí. Po tom, čo si vyberiete vhodný domček na náradie do vašej záhrady, nasledujú tieto kroky:

Triedenie a čistenie

Prvým krokom je vytriedenie záhradného nariadia a vybavenia. Vyhoďte alebo darujte veci, ktoré už nepoužívate alebo sú v zlom stave. Vyčistite špinavé záhradné náradie, aby ste si do domčeka na náradie nenanosili hneď zo začiatku špinu. Vytriedenie náradia vám pomôže zjednodušiť organizáciu.

Zoskupenie náradia

Vaše záhradné náradie a pomôcky si rozdeľte do skupín. Zoskupte podobné nástroje, ako napríklad lopaty, hrable či záhradnícke nožnice. To vám uľahčí hľadanie konkréteho náradia v prípade potreby a tiež udržanie usporiadaného interiéru záhradného domčeka.

Inštalácia úložných riešení

V domčeku na náradie si nainštalujte nástenné stojany, háčiky či poličky. Takéto vertikálne riešenie úložného systému vám pomôže maximalizovať priestor. Zároveň budete mať vaše náradie viditeľné a na dosah. Zvážiť môžete aj pridanie skriniek na uloženie menších záhradných potrieb.

Vytvorte si zóny

Interiér domčeka na náradie, ak vám to umožňuje jeho veľkosť, si môžete rozdeliť do zón podľa jednotlivých typov nástrojov. Napríklad, vytvorte si zónu pre ručné náradie a inú pre elektrické náradie. Tento prístup vytvárania zón vám pomôže zvýšiť efektivitu práce, pretože budete presne vedieť, kde potrebné náradie hľadať.

Prístrešok na drevo

Prístrešok na drevo by určite na záhrade nemal chýbať, ak máte kúrite krbom alebo kachľou na drevo, prípadne drevo využívate v záhrade. Ak si chcete zadovážiť efektívny prístrešok na drevo, potom postupujte podľa týchto krokov:

Výber miesta

Vyberte miesto, ktoré je v optimálnej vzdialenosti od vášho domova alebo krbu (v prípade exteriérového krbu, napríklad v záhradnom altánku). Prístrešok na drevo tiež nasmerujte tak, aby umožňoval správnu cirkuláciu vzduchu, čo udrží drevo suché.

Vyvýšená podlaha

Aby ste drevo ochránili od navlhnutia, môže byť dobrým riešením zdvihnúť priestor na uskladnenie dreva mierne nad úroveň zeme. Môžete tiež pod prístrešok na drevo inštalovať vyvýšenú podlahu.

Správne uskladňovanie dreva

Uskladňujte drevo organizovaným spôsobom, ideálne v radoch, aby ste efektívne využili priestor a uľahčili prístup k drevu. Neukladajte drevo príliš tesne k sebe, pretože to by mohlo obmedziť prúdenie vzduchu a brániť správnemu schnutiu.

Pravidelná údržba

Či už je to domček na náradie alebo prístrešok na drevo, pre udržanie v dobrom stave a predĺženie životnosti je kľúčová pravidelná údržba. Domček alebo prístrešok pravidelne kontrolujte, či nevykazujú známky poškodenia alebo opotrebovania. Vymeňte alebo opravte všetky poškodené časti a opotrebované diely, ako sú strešné materiály, pánty alebo zámky, aby ste zaistili správnu funkčnosť aj bezpečnosť.

Pokiaľ je váš domček na náradie alebo prístrešok na drevo vyrobený z drevených materiálov, nezabúdajte aj na pravidelnú povrchovú úpravu. Prvotný impregnačný náter je veľmi dôležitý pri zabezpečení odolnosti dreva voči škodcom. Rovnako však netreba zabúdať aj na krycie ochranné  nátery povrchu dreva, ktoré by sa mali realizovať pravidelne.

Estetika a vizuálna stránka

Zatiaľ čo funkčnosť prístrešku či domčeku je rozhodujúca, začlenenie estetických prvkov môže z týchto stavieb urobiť očarujúci doplnok vašej záhrady. Zvážiť môžete vymaľovanie prístrešku či domčeka vo farbách, ktoré ladia s okolitým prostredím. Alebo pridajte dekoratívne prvky, ako sú okenné kvetináče s rozkvitnutými kvetmi.

S využitím domčeka na náradie či prístrešku na drevo si môžete optimalizovať a zorganizovať vonkajší priestor. Už sa vám nebude viac povaľovať záhradné náradie či drevo len tak voľne po záhrade, ale budete mať k dispozícii praktický a účelný priestor, na ktorom ho môžete skladovať. Zároveň si tak zefektívnite prácu na záhrade, pretože budete mať všetko po ruke a dobre chránené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.