Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zero waste doma aj v kancelárii? Ušetríte nielen financie!

19. mája 2023 Dizajn od
Zero waste
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zero waste doma aj v kancelárii? Ušetríte nielen financie! Foto: Klient

Zero waste je životný štýl, ktorý sa dá dlhodobo udržať. Má nespočetné množstvo výhod pre vás, domácnosť, ale aj finančný rozpočet. Tou najväčšou je ochrana životného prostredia. Ako začať? V akých oblastiach zero waste využijete?

Zero waste si môžete predstaviť ako nulový odpad. Klepete si na čelo a hovoríte si, ako to urobiť? Nebojte sa, nemusíte sa hneď stať majstrom oblasti. Kľúčové je… začať. Malé kroky vám pomôžu dokázať veľké veci. Ako eliminovať zbytočný odpad a chrániť tak prírodu? A dá sa aj ušetriť? Máme pre vás konkrétne tipy nielen pre váš domov.

Zamyslite sa nad tým, čo nakupujete

Nákup potravín, drogérie, textilu, elektroniky. Niekedy nakupujete fyzicky v obchodoch, inokedy na e-shopoch. Už predstava toho, koľko ste toho za posledný mesiac zaobstarali, môže byť zaujímavá. Koľko z nakúpených vecí bolo zabalených v plastoch? Koľko z obalov nie je možné recyklovať? Cieľom je hľadať cesty, ako to urobiť inak. Má váš obľúbený e-shop ponuku ekologického balenia? Nájdete blízko bydliska obchod bez obalov? A naozaj potrebujete všetky tie veci? Nahraďte šampón v plastovej fľaši za ten tuhý, ktorý je ku všetkému prírodný. Kuchyňu vybavte dózami – bude usporiadaná a vy tak môžete nakupovať veľké ekonomické balenia surovín. Nezabúdajte – každý krok sa počíta. Nemusíte hneď začať so všetkými možnosťami. Skúste to postupne.

Triedite odpad? Začnite, budete mať prehľad

Nie každý triedi odpad. Ak ste ešte nezačali, máte možnosť. Vďaka košom na jednotlivé druhy odpadov budete mať prehľad, aké množstvo jednotlivých druhov produkujete doma. To isté platí pre kanceláriu. Možno ste si doteraz ani neuvedomili, ako veľmi obalových materiálov týždenne spotrebujete. Práve prehľad vám pomôže znižovať množstvo.

TIP: Odpadkové vrecia do koša môžu byť vyrábané aj z materiálov, ktoré je možné recyklovať alebo kompostovať. Zaujímajte sa o to, čo nakupujete, vo vašej drogérii.

Vybavenie do práce? Ide to aj ekologicky

A čo home office alebo podnikanie? Aj pre kanceláriu sa môže hodiť premýšľať ekologicky. Tiež tu platí, že je možné nakupovať ekonomické balenia potrieb. A nielen to. Nie každý vie, akým spôsobom vybaviť kanceláriu – vedeli ste napríklad, že môžete využiť výkup použitých prázdnych tonerov? Tonery totiž nepatria do odpadu – niektorí predajcovia ich vykupujú, aby ich po renovácii opäť ponúkli ako alternatívne tonery či repasované tonery. Za  výkup tonerov dokonca zákazníci získavajú peniaze či zľavu na obstaranie ďalších náplní do tlačiarne. Aj pri práci či podnikaní tak môžete využiť cirkulárnu ekonomiku. Pri tlači je však viac možností, ako šetriť peniaze a životné prostredie. Pri samotnej tlači je dobré premýšľať, či je nutná. Nezabudnite u všetkých prístrojov, ktoré potrebujete pre prácu, využívať úsporný režim.

A ako vlastne recyklovať elektroniku? Najprv ju môžete ponúknuť tým čo ju potrebujú, tú nefunkčnú však nikdy nevyhadzujte do bežných kontajnerov – využite špeciálne kontajnery a zberné miesta, o ktorých umiestnení informuje obec.

TIP: Ak už potrebujete tlačiť, tlačte obojstranne a využívajte šetrné ekonomické písma.

Čas pustiť sa do upratovania

A náš posledný tip? Vrhnite sa na jarné upratovanie a pretrieďte domácnosť. Keď sa obklopíte len potrebnými vecami a tým, čo vám robí radosť, vaša domácnosť a kancelária budú príjemnejším, vzdušnejším a čistejším prostredím. Minimalizmus ide často ruka v ruke so smerom zero waste. Nechcete sa vrhať na upratovanie naraz? Ak nemáte čas, rozhodnite sa vyradiť aspoň jednu nepotrebnú vec denne. A pretože odpady je dobré eliminovať, skúste vec ponúknuť na úžitok ostatným. Kto vie, možno sa nájde niekto, komu poslúži. Menej mať, viac žiť – to znamená aj menej potrebovať.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.