30, 60, 90: A na koľko stupňov periete Vy?
Či už máte tú najmodernejšiu práčku alebo tú so základnými funkciami, nastavenie stupňov prania je súčasťou každej z nich. Ide totiž o naozajstný základ, ktorý by ste mali byť schopní použiť pri každom praní. Myslíte si, že vyprať všetko oblečenie na 60 stupňov je postačujúce? Nie! Na určitý typ oblečenia je to moc, na záhubu baktérií zase málo.
Štítok na oblečení
Najlepšie urobíte, ak oblečenie rozdelíte podľa stupňov tak, ako to má uvedené na vnútornom štítku. Avšak všetci vieme, že sa postupom času tieto štítky vysušia , alebo ich jednoducho hneď na začiatku odstrihneme, pretože nám vadia. Avšak aj po ich odstránení môžete teraz zistiť, na koľko stupňov bielizeň prať.
30 stupňov
Na toľko stupňov perieme oblečenia, ktoré nie sú príliš ušpinené (mali ste ho na sebe len párkrát). Ďalej potom na 30 stupňov perieme košele, blúzky a podprsenky. Pletené odevy, záclony, rolety a odevy obsahujúce umelé vlákna taktiež spadajú do tejto kategórie. Hodvábne odevy neperte v práčke, ale ručne.
60 stupňov
Na 60 stupňov už môžeme odstrániť oveľa väčšie množstvo nečistôt. Všeobecne perieme také kusy bielizne, ktoré sa potrebujú zbaviť aj baktérií. Typicky sa jedná o spodnú bielizeň, ponožky, uteráky, posteľnú bielizeň, ale aj bavlnené oblečenie či funkčné odevy. Obzvlášť špinavé oblečenie je dobré pred samotným praním namočiť vopred. Džínsy môžu spadať taktiež do tejto kategórie, pozrite sa ale na ich štítok, pretože niektoré džínsy majú odporúčanú teplotu na pranie 30 stupňov.
90 stupňov
Na 90 stupňov perte len oblečenie, ktoré to malo uvedené na štítku. Môže ísť o oblečenie, ktoré je silne znečistené, napríklad nejakou mastnotou, trávou alebo dokonca od hrdze. Na 90 stupňov perte len bavlnené oblečenie, iné vlákna by takú teplotu nemuseli vydržať. Pranie na takto vysokú teplotu nie je príliš bežné a je vhodné len u veľmi malého percenta bielizne.