4 druhy toxického kuchynského riadu, ktoré by ste mali ihneď vyradiť zo svojej kuchyne
Väčšina ľudí v týchto dňoch si je vedomá významu zdravého stravovania. Avšak nie každý vie, že riad, ktorý sa používa na výrobu jedla, je takmer rovnako dôležitý ako samotné jedlo. Dokonca aj najzdravšia diéta môže mať za následok zdravotné komplikácie, pokiaľ je varná doska toxická. Vytrieďte z vašej kuchyne riad a nájdite miesto pre bezpečnejšie možnosti.
1. Teflónové riady
Teflon je pravdepodobne najväčší delikvent na tomto zozname. Mnoho ľudí volí tento nelepivý materiál, pretože je pohodlný a všadeprítomný. To je ale tiež dôvod, prečo je najnebezpečnejší. Nelepivé vlastnosti teflonového riadu sa dosiahnu povlakom z PTFE (polytetrafluóretylén), čo je plastový polymér, ktorý začína uvoľňovať toxíny pri zahriatí nad 300 stupňov. Tieto toxické výpary vedú k príznakom podobným chrípke nazývaným polymérna dymová horúčka, neformálne známa ako teflónová chrípka. Tá je nielen nebezpečná pre ľudí, ale aj smrteľná pre rad vtákov ako napr. papagáje. Ďalšie chemická zlúčenina nájdená v teflónovom riade je PFOA (kyselina perfluóroktánová), ktorá bola spojená s niekoľkými typmi rakoviny vrátane rakoviny prsníka, prostaty a vaječníkov. Kým sa predpokladá, že PFOA je prítomná v teflónových výrobkoch v tak malom množstve, že nepredstavuje žiadne riziko pre ľudí, stojí za zmienku, že sa tiež nachádza v mnohých ďalších každodenných veciach. Preto je najlepšie obmedziť expozíciu tejto látky, kedykoľvek je to možné. Iný obalený nelepivý riad môže byť bez PTFE a bez PFOA (ako je žula), ale je to iba bezpečné, keď je povlak neporušený. Povlak je tenký a ľahko sa štiepi. Akonáhle je povlak odstránený, musia byť okamžite zastavené všetky použitia tohto riadu. Vyskúšajte namiesto toho túto bezpečnú alternatívu: kuchynský riad z pravej liatiny. Jedná sa o možnosť bezpečného varenia, ktorá naozaj odoláva testu času. Ohrieva sa dobre a veľmi rovnomerne. Do jedla sa neuvoľňuje nič toxického a je skutočne dobrým prírodným spôsobom, ako zvýšiť hladinu železa v tele. Ak je vaša hladina železa v poriadku, môžete vyskúšať nádoby zo smaltovaného železa, ktoré sú rovnako bezpečné a pohodlné.
2. Hliníkový riad a hliníková fólia
Nie je žiadnym prekvapením, že použitie hliníka je tak rozšírená varianta, okrem toho, že ide o hojne využívaný kov, je tiež veľmi silný, ľahký, univerzálny a recyklovateľný. Avšak to nie je bez skrytých nebezpečenstiev. Hliník je neurotoxický kov. Zvýšená hladina hliníka bola spojená s niekoľkými chorobami centrálneho nervového systému, vrátane Alzheimerovej choroby a ALS. Hoci hliníkový riad je obvykle potiahnutý, náter je náchylný na štiepenie a uvoľňuje toxický kov do jedla. Skúste túto bezpečnú alternatívu: sklenené riady. To je ďalšia bezpečná možnosť, ktorú treba zvážiť. Pri zahriatí nikdy nevylučuje nič toxického, sklo je odolné, šetrné k životnému prostrediu a nedrží v sebe žiadne staré chute, alebo vône. Jeho jedinou chybou je, že sa nejedná o nelepivý materiál, ale je to malá cena, ktorú treba zaplatiť za tak bezpečný riad.
3. Medený riad
Možno ste už videli v jedálni riad z medi a všimli ste si, aké bolo pekné. Možno ste tiež počuli o jeho vodivých vlastnostiach, ktoré umožňujú rýchly a rovnomerný ohrev. Ale viete, že meď môže byť v skutočnosti nebezpečná? Rovnako ako niektoré iné ťažké kovy je meď v malých množstvách veľmi dôležitá pre ľudské zdravie. Ale nadmerné množstvo v tele môže viesť k otrave ťažkými kovmi. Pokiaľ nie je medený riad potiahnutý, môže pri varení kyslých potravín uvoľňovať meď. A keď je potiahnutý, povlak často obsahuje nikel, čo je ďalší toxický prvok. Skúste túto bezpečnú alternatívu: riad z nerezovej ocele. To je skvelá voľba. Ide o pomerne ľahký riadu odolný voči poškriabaniu! Len sa uistite, že kupujete kuchynskú nerezovú oceľ, tento typ neobsahuje nikel ani chróm.
4. Riad s keramickým povrchom
Kuchynský riad s keramickým povrchom vyzerá pekne a najprv sa zdá ako bezpečná voľba. Koniec koncov, 100% keramika je úplne bezpečná pre varenie. Obal z keramiky však v sebe zvyčajne skrýva zlé materiály. Mäkký keramický poťah nie je najtrvanlivejší a po niekoľkých mesiacoch každodenného používania sa začne štiepiť. Keď k tomu dôjde, olovo a kadmium, ktoré sa niekedy vyskytujú v poťahu, skončí vo vašom jedle a neskôr aj vo vašom tele. Otrava olova je jedným z najnebezpečnejších typov otravy kovom a môže spôsobiť bolesti brucha, bolesti hlavy, neplodnosť a ďalšie zdravotné komplikácie (a vo vážnych prípadoch aj kóma a smrť). Dokonca aj keď je náter bezolovnatý, môže keramický riad stále predstavovať nebezpečenstvo, zvyčajne je to neurotoxický hliník, ktorý je pod keramickým povrchom. Vyskúšajte túto bezpečnú alternatívu: 100% keramický riad. Jedná sa o jednu z najlepších a najbezpečnejších možností, pretože je riad vyrobený úplne z prírodného materiálu.