Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 tipov na nezabudnuteľné Vianoce na českých hradoch a zámkoch

reklama:
reklama:
Hluboká
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hluboká Foto: Ladislav Renner, CzechTourism

Keď sa priblížia Vianoce a na strechy začne padať prvý sneh, české hrady a zámky sa odejú do slávnostného hávu. Správcovia niektorých z nich si pre svojich návštevníkov pripravili špeciálny adventný a vianočný program. Budú sa konať kostýmové prehliadky, jarmoky, čakajú na vás vyzdobené interiéry a mnoho ďalšieho. Vyberte sa na tie najlepšie hradozámocké podujatia tohtoročných Vianoc!

  1. Adventný jarmok na zámku Dobříš

Zámok Dobříš leží v stredných Čechách južne od Prahy. V sobotu 7. decembra sa tam uskutoční na nádvorí zámku vianočný trh. Medzi predajcami zámockého vianočného jarmoku budú najmä ľudia z Dobříša a okolia – miestni rybári, kvetinárky, šperkári či zástupcovia farskej charity. Po celý deň bude nádvorie zámku vyzdobené vianočnými jedličkami a večer ho osvetlia lúče, horiace koše a lucerny. Prehliadky zámku budú prebiehať každý adventný víkend.

  1. Vianočný kráľovský hrad Křivoklát

Pokojná vianočná atmosféra na vás dýchne hneď pri hradnej bráne Křivoklátu, stredovekého hradu v stredných Čechách, jedného z najvýznamnejších a najrozsiahlejších hradov českých kniežat a kráľov. Svoje stánky tu budú mať remeselníci a šikovní výrobcovia počas víkendov 7. a 8. decembra a 14. a 15. decembra. A čo bude k videniu? V kulisách vianočného hradu sa predvedú pekári, košikári, hrnčiari, bylinkári, drotári aj kováči. Tešiť sa môžete na tradičné staročeské dobroty ako je sušené ovocie, varené víno, cukrovinky alebo klobásky. V sprievodnom programe, samozrejme, nebudú chýbať ani vianočné koledy, divadelné a kaukliarske vystúpenia či komedianti.

Křivoklát
Křivoklát, Foto: Ladislav Renner, CzechTourismFoto: www.imgur.com
  1. Advent na Lokti

Len pár kilometrov od svetoznámych kúpeľov Karlove Vary v západných Čechách sa nachádza mestečko Loket s rovnomenným gotickým hradom, ktorý sa týči nad riekou. Výhodou hradu je, že sa do neho môžete na prehliadku dostať celoročne, svoje brány na zimu nezatvára. A 7. decembra sa tu navyše konajú tradičné trhy, ktorými bude rozvoniavať varené víno a medovina. Pripravené sú pre vás slamené ozdoby, paličkovaná čipka aj tradiční remeselníci.

Loket
Loket, FOTO Ladislav Renner, CzechTourismFoto: www.imgur.com
  1. Ratibořice na východe Čiech

Ratibořice sú spojené s českou spisovateľkou 19. storočia, Boženou Němcovou, a jej knihou Babička. Tamojší vianočne vyzdobený zámok sa 7. a 8. decembra prenesie o takmer 200 rokov do minulosti. Pracovníci zámku, ktorí budú hrať role zámockého služobníctva, vás zoznámia s tým, ako sa Vianoce slávili kedysi. V budove „vodného mandlu“ sa potom bude konať malý vianočný trh.

Bouzov
Bouzov, Foto: Viktor ČápFoto: www.imgur.com
  1. Advent na hrade Bouzov

Moravský hrad Bouzov bude pre návštevníkov otvorený 30. novembra, kedy sú pre vás pripravené prehliadky sviatočne vyzdobeným hradom. Sprievodcovia vám povedia o adventných tradíciách na Morave. Zároveň počas prehliadky stretnete aj zabudnuté české ľudové postavy tohto predvianočného obdobia a na nádvorí je pripravená dielňa pre deti a ich rodičov. Na prehliadku je však potrebné sa vopred objednať.

Bouzov
Bouzov, Foto: Viktor Čáp
  1. Prehliadky zámku Hluboká

Užite si čarovnú atmosféru na juhočeskom zámku Hluboká, ktorý pre vás pripravil prehliadky interiérov. Ako jeden z mála zámkov je otvorený celoročne a v zime sú tu sprístupnené súkromné apartmány posledných generácií majiteľov zámku. A že je čo ponúknuť! Uvidíte súkromné salóny aj jedálne. Celou prehliadkou vás bude ako červená niť sprevádzať motív lovu. Dostanete sa do honosnej loveckej jedálne, prípravne jedla aj do pracovne, obývačky a spálne posledného súkromného majiteľa zámku, Adolfa Schwarzenberga. Tento rok si tiež pre svojich návštevníkov pripravil novinku – počas adventných víkendov bude priestor zámockej kuchyne nádherne vyzdobený poprednými floristami.

Jindřichuv hradec
Jindřichuv Hradec, Foto: Ladislav Renner, CzechTourism
  1. Čierna kuchyňa v Jindřichovom Hradci

Počas víkendu 7. a 8. decembra môžete tiež navštíviť juhočeský zámok v Jindřichovom Hradci. Program obidvoch víkendových dní prinesie hudobné, tanečné a divadelné vystúpenia. Najmenší sa môžu tešiť na ukážky dravcov a pre všetkých bude určite lákavé výnimočne nahliadnuť do 500 rokov starej čiernej kuchyne, ktorá bude naplno v prevádzke! Novinkou tohto ročníka bude rozšírenie trhoviska na II. nádvorie. Každý rok totiž pribúda návštevníkov i remeselníkov a predajcov, a tak bude tento rok trh zase o niečo väčší.

Šternberk
Šternberk, FOTO archív NPUFoto: www.imgur.com
  1. Adventná tlač na hrade Šternberk

Hrad Šternberk nájdete na Morave severne od Olomouca. Počas decembrových sobotňajších prehliadok sa môžu návštevníci tešiť na zaujímavé informácie o histórii Vianoc, vianočných tradíciách a zvykoch, ako slávili Vianoce šľachta aj prostý ľud. Hrad Šternberk bude otvorený v soboty 7., 14. a 21. decembra vždy od 10 do 14 hodín. Interiéry hradu doplní slávnostná vianočná výzdoba, betlehemy, historické hračky a mnoho ďalších vianočných artefaktov. Prehliadky slávnostne otvorí Detský vianočný jarmok 7. decembra. Pripravené budú tvorivé dielničky pre deti i rodičov zamerané na výrobu vianočných ozdôb a dekorácií, svietnikov, sviečok, maľovanie na sklo, zdobenie perníkov a mnoho ďalších aktivít. Program vo vnútorných priestoroch hradu doplní drevený betlehem v životnej veľkosti inštalovaný na dolnom nádvorí. Súčasťou jarmoku bude netradičná tlačiarenská dielňa Knihtisk z výšky. Zábavnou formou sa tu nielen deti zoznámia s históriou tlače a každý návštevník bude mať príležitosť vytlačiť si vlastnú pamätnú kartu.

Viac tipov na výlety do Českej republiky nájdete na www.kudyznudy.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.