Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky, spúšťače, a ako si poradiť s alergiou na prach

reklama:
reklama:
Shutterstock sneeze cold sick.jpg
Foto: www.imgur.com

Cítite sa ako pri prechladnutí?

Máte aj tie isté príznaky – suchý nos, kýchanie, svrbenie očí, slzenie?

Ale v skutočnosti ste alergický na prach. Nepríjemná prachová alergia môže naozaj spôsobiť to, že sa cítite hrozne!

Shutterstock sneeze cold sick.jpg
Foto: www.imgur.com

Príznaky alergie na prach

Prachové alergie je obzvlášť ťažké riešiť, pretože môžu byť vyvolané radom činidiel, ktoré je ťažké ovládať. 

Príznaky alergie na prach :

časté kýchanie
vyrážky na tele
zápal v dýchacom ústrojenstve
začervenanie očí
oči slzia a svrbia
svrbenie po celom tele

Najčastejšie spúšťače alergie na prach:

1. Roztoče

Pamätajte, že roztoče sa vyskytujú v prijateľnom množstve prakticky vo všetkých typoch obydlí. Roztoče sú najčastejšou príčinou alergie na prach. Žijú a množia sa ľahko v teplých, vlhkých miestach. Dávajú prednosť teplotám nad 23 ° C a vlhkosti 75 až 80 percent. Umierajú, keď vlhkosť klesne pod 50 percent.  Roztoče sa často nachádzajú vo vankúšoch, matracoch, kobercoch a čalúnenom nábytku. Plávajú vo vzduchu, keď niekto vysáva, chodia po koberci alebo menia posteľnú bielizeň.

Allergic 800x520.jpg
Foto: www.imgur.com

Dom nemusí byť vôbec viditeľne znečistený, aby vyvolal alergiu na prach (na roztoče). Častice sú príliš malé, aby ich bolo možné vidieť a často ich nemožno odstrániť pomocou bežných čistiacich postupov. Intenzívne čistenie môže viesť k zhoršeniu príznakov alergickej osoby. Pozrite sa ako zatočiť s roztočmi .

2. Pleseň

Pleseň je vlastne huba. Tá robí výtrusy, ktoré sa vznášajú vo vzduchu. Keď ľudia s alergiou na plesne inhalujú spory, dostávajú alergické príznaky. Existuje mnoho druhov plesní – niektoré druhy môžete vidieť, iné nemôžete.

Plesne žijú takmer všade okolo nás – na padlých listoch stromov, na vlhkých miestach ako sú kúpeľne a kuchyne. Drobné častice plesní sú bežnou zložkou prachu z domácnosti a môžu byť skutočnou príčinou alergie na prach.

3. Peľ

Peľ pochádza zo stromov, trávy, kvetín. Poznáme ho všetci. Ľudia môžu byť alergickí na rôzne druhy peľov. Napríklad niektorí ľudia sú alergickí na peľ iba z bukov, iní sú alergickí na peľ len z určitých druhov trávy. Peľ je bežnou zložkou domáceho prachu a môže byť skutočnou príčinou alergie na prach.

4. Srsť zvierat

Domáce zvieratá tiež môžu spôsobiť problémy alergickým pacientom. A to hneď niekoľkými spôsobmi. Ich srsť, sliny a moč môžu spôsobiť alergickú reakciu, najmä v kombinácii s domácim prachom.

Ako si s alergiou poradiť?

Najlepšie je užívať špeciálne lieky na utlmenie týchto ťažkostí. Môžu však niekedy spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky a nemali by byť užívané, pokiaľ nie sú predpísané lekárom. Avšak niekedy proste z nejakého dôvodu nechcete (alebo nemôžete) tieto lieky užívať.

 Skúste preto 10 domácich prostriedkov, ako môžete vyriešiť alergiu na prach. 

1. Pri upratovaní noste rúšku alebo šatku

Aj keď ste alergický na prach, tak chcete mať doma ako-tak poriadok. Zakryte si nos a ústa rúškom alebo šatkou, keď utierate prach na nábytku, čistíte svoj starý šatník alebo sa dostanete do oblastí vášho domu či bytu, ktoré neboli dlho čistené (ako je napríklad podkrovie alebo spodná strana nábytku).

917c3106dfeeaf91d98e6330160ed8af dust allergy pollen.jpg
Foto: www.imgur.com

2. Výplach nosa soľným roztokom

Jedným z najlepších domácich prostriedkov proti alergii na prach je nosový výplach. Ten pomáha upokojiť horné časti dýchacieho ústrojenstva tým, že umyje prachové častice, alergény a dráždivé látky , ktoré sú uložené v nosovom priechode a dráždia nos. Nos prelievajte soľným roztokom. Primiešajte lyžičku soli do pohára teplej vody a pridajte štipku sódy. Niekoľkokrát vlejte roztok do jednej nosovej dierky a nechajte vyplaviť naspäť ústami alebo nosom. Opakujte aj druhou nosnou dierkou. Skúste tiež nosovú sprchu .

3. Umytie celého tela veľmi pomáha

Umyte si tvár a ruky, akonáhle sa dostanete z vonku domov. Zbavíte sa tak peľov, prachov, nečistôt a ďalších alergénov, ktoré by mohli vyvolať alergiu. Ak ste strávili celý deň vonku, doporučujeme sa osprchovať a umyť si aj vlasy, pretože alergény prilepené k vašim vlasom spláchnete pekne dole.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.