Nečistoty a mastnotu sa mi podarilo odstrániť behom okamihu! Toto je 10 najlepších vychytávok do kuchyne, o ktorých budete chcieť vedieť aj vy!
Pripáleniny, mastnota, fľaky. To všetko sú veci, s ktorými sa stretáva každá žena vo vlastnej kuchyni, ak sa v nej aj reálne robí.
Najhoršie sú digestory, dlaždice zašlé od všetkého možného, ale aj obyčajné hrnce. Chytá aj vás hystéria z kuchynských nečistôt? Ešte dnes tomu bude koniec.
Upratovanie bez chemikálií
# 1 Mastnotu a sadze z výfukových mriežok odstránite počas 15 minút. V hrnci zmiešajte 1 liter vody, 4 polievkové lyžice soli a 3 čajové lyžičky kyseliny citrónovej. Namočte mriežky do roztoku a nechajte pôsobiť. Ak sú takéto zájdené, že to nezíde, začnite zmes prevárať. Potom pustí na sto percent.
# 2 Hrubé a nevyčistitelné pripáleniny na dne hrncov sa dajú vyčistiť s pomocou aspirínu. Zomeľte niekoľko piluliek na prášok a nasypte spolu s trochou kyseliny na vlhké špinavé dno. Nechajte ich 20 minút pôsobiť a po uplynutí tejto doby prilejte trochu studenej vody. Po ďalšej polhodine môžete hrniec už len ručne dočistiť.
# 3 Každý majiteľ varnej platničky vie, že sa na nej radi a často usadzujú zvyšky všetkého možného, aj keď niekedy doslova nechápeme z čoho. Na vyčistenie platničky postačí trocha sódy a vlhká huba. Chvíľku platničku drhnite a potom len zvyšky zotrite handričkou. Bude ako nová.
# 4 Umyť chladničku je niekedy náročnejšie než by sa zdalo Nepríjemné pachy sú priamo nočnou morou a nedajú sa odstrániť. Aspoň doteraz sme si to mysleli. Ak sa chcete zbaviť zápachu a chladničku zároveň poriadne vydezinfikovať, pripravte si roztok z octu a vody v rovnakom pomere. Radikálnejšie riešenie, ktoré je možné skôr pri veľmi starých a zanedbaných chladničkách, je použitie amoniaku. Steny chladničky je potrebné vyčistiť a natierať roztokom amoniaku a potom ich nechať aspoň pol dňa vetrať.
# 5 Vyčistiť kuchynské kachličky alebo dlaždice na zemi od zažratej špiny, masti alebo škvŕn od jedla pomôže bórax. Pripravte si roztok. V 4 litroch teplej vody rozpustite 4 polievkové lyžice bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Navlhčite handru a vydrhnite špinavý povrch. Dlaždice v momente zažiaria ako po prejdení kúzelnou paličkou.
# 6 Kuchynskú linku od nánosov oleja nastriekaného pri smažení očistíte jednoducho s pomocou zmesi rastlinného oleja a jedlej sódy. Obe zložky by mali byť zmiešané v rovnakom pomere. Špongiou namočenou v zmesi povrch pretrite, nechajte pôsobiť 30 minút a potom zotrite handričkou namočenou vo vode s prostriedkom na riad.
# 7 Mixér vyčistíte hneď po použití a to tak, že do misiek nalejete obyčajnú vodu a pár kvapiek prostriedku na riad. Misky dajte späť do robota a spustite ho. Takýmto spôsobom vyčistíte každé zákutie, do ktorého by ste hubkou ani nijako inak nedosiahli.
# 8 Kávový mlynček mnoho ľudí požíva aj na mletie celého korenia. Éterické oleje v mlynčeku sa pospájajú a tak sa raz stane, že neviete, či pijete kávu alebo korenistú horkú vodu. Ak sa to niekedy podarilo aj vám, nezúfajte. Na neutralizáciu pachov je ideálna hrsť suchej ryže. Nasypte ju do mlynčeka a rozomelie. Absorbuje všetko, čo tam nemá byť a vy môžete opäť veselo mlieť.
# 9 Ak vám zapácha odpadkový kôš, pripravte si zmes vody, ľadu a octu v rovnakom pomere. Nalejte ho do nádoby a keď sa ľad rozpustí, opláchnite všetko teplou vodou. Po zápachu nezostane ani stopa.
# 10 Porcelánový riad je síce krásny a elegantný, ale keď sa o neho príkladne nestaráme a pritom ho pravidelne používame, vie byť aj pekne zašlý. Zmiešajte ocot a soľ v rovnakom pomere a potrite zmesou zašlý porcelán. Najlepšie je, ak do zmesi ponoríte porcelán celý. Po 30 minútach ho opláchnite.
Ako sa vám darí udržiavať čistotu vo vašej kuchyni? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch.