Smiali sa mi, keď som povedala, že bývam v opustenom bunkri. Keď však videli, ako som ho prerobila, ostali v nemom úžase
Počas 2. svetovej vojny boli po celej Európe postavené stovky protibombových krytov a bunkrov. Tie slúžili všetkým obyvateľom, keď hrozilo bombardovanie. Tieto kryty boli vysoko efektívne, pretože boli postavené obvykle vo svahoch a pri ich výstavbe sa nešetrilo ani betónom, ani oceľou. Vďaka ním sa zachránili životy tisíce civilistov.
Asi v roku 1942 bol postavený aj tento bunker vo Veľkej Británii. Mal slúžiť ako útočisko pre ľudí v prípade vojnového konfliktu a ako ochrana pri bombardovaní. Potom, čo skončila 2. svetová vojna, bunker začal strácať svoj význam a jeho stav sa začal výrazne zhoršovať a upadať.
Bunker by pravdepodobne zanikol, keby nebolo ženy menom Elizabeth Struttonová, ktorá sa rozhodla bunkra vdýchnuť nový život. Bunker a priľahlý pozemok ju stál približne 176 tisíc eur.
Aj keď niekomu pripadala táto investícia ako nelogická, a to najmä v čase hospodárskej krízy, Elizabeth svoje rozhodnutie neľutuje a pri pohľade na prestavaný bunker rozumieme prečo.
Vnútro bunkri prešlo neuveriteľnú premenou. Z provizórnych miestností určených na úkryt ľudí vytvorila Elizabeth krásny byt. Na obrázku vidíte, ako to vyzeralo dovnútra pred rekonštrukciou.
Dispozície sa nezmenili, predsa búrať metrovej stene spevnené oceľou je celkom problém, ale ostatné časti bunkra, ako napríklad ventilačný systém, rozvody a izolácia boli kompletne vymenené a zmodernizované.
Aby bolo v bunkri aj bežné svetlo, bolo navrhnuté originálne riešenie. Namiesto technických rúr z pôvodného bunkra osadili také slnečné rúry, ktoré privádzajú dovnútra denné svetlo.
Pri pohľade na tieto fotografie interiéru by asi nikto netipoval, že sa nachádza v protibombovom kryte.
Elizabeth má teraz k dispozícii tri spálne, obývacia izba, dve kúpeľne a priestrannú kuchyňu.
Bolo potrebné urobiť veľa kompromisov pri prerábanie bunkri, ale výsledok stojí za to. Elizabeth hovorí, že žije na najlepšom mieste na svete.
Elizabeth často navštevujú aj veteráni a vojnoví nadšenci, ktorí sú tiež uchvátení tým, ako dokázala starý protibombový bunker pretvoriť do takej súčasnej podoby.
Stačilo len trochu nadšenia a kreativity a s bežným rozpočtom bol tento starý bunker premení na útulný domov.
Tento domov má však oproti iným jednu výhodu. Nedajbože v prípade vojnového ohrozenia si Elizabeth asi nedokáže zvoliť bezpečnejšie miesto, kde by mohla byť, pretože jej domov dokáže odolať aj priamemu bombovému útoku. A to je už niečo.