Ako správne prepláchnuť systém ústredného kúrenia
reklama:
reklama:
Vykurovací systém je spojenie kotla, rôznych rúr, radiátorov, regulačných a ďalších zariadení. Je teda jasné, že sebemenší chybička môže celý systém vyradiť. Každý očakáva, že jeho vykurovací systém bude v bezchybnom prevádzke dlhú dobu, ale i napríklad za krátko sa ukáže opak. Úplne nový kotol má cez veľké náklady problémy. Častou chybou ale môže byť aj menšie nečistota, ktorá celý zložitý systém nabúra.
Postup:
- K znepriechodneniu vykurovacieho systému môže dôjsť z niekoľkých dôvodov. Sú to v prvom rade nečistoty, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v úplne novom vykurovacom systéme. Ďalšia príčina môže byť v tom, že vykurovacia voda má príliš vysoký obsah vápnika, ktorá spôsobuje vznik vodného kameňa, najmä vo výmenníku kotla.
- Vykurovací systém by sa mal prepláchnuť ešte pred uvedením do vykurovacieho prevádzky. To je najlepšia cesta, ako predísť problémom s prietočnosť systému. Ďalej je potrebné skontrolovať kvalitu vody a treba do nej pridať ochranné prostriedky pre vykurovacie systémy.
- Pre vznik nečistôt je dôležitá aj doba prevádzky vykurovacieho systému. Ak voda pôsobí na železné časti dlho, môže sa za čas uvoľniť nejaká hrdza, a stačí potom malé čiastočky, aby niektoré užšie priechody zablokovali. Preto sa pre neustálu filtráciu vykurovacej vody, a tým aj priebežné zachytávanie a odstraňovanie nečistôt do systému, inštaluje špeciálny filter s cyklónovým odlučovaním nečistôt a s magnetom pre efektívne zachytávanie i malých kovových častíc.
- Keď sme urobili všetko potrebné, napriek tomu k zaneseniu môže dôjsť. Musíme si teda s tým poradiť, ale nie je nutné drahý diel meniť, stačí ho vyčistiť. To nám umožňujú tlakové pumpy, ktoré v spojení so špeciálnymi chemickými prípravkami vyčistí dotknutej miesto a rozpustí aj prípadný usadený vodný kameň.
- Problém s usadzovaním je aj pri kotloch, kde je miestom najväčšieho ohrozenia nečistoty na spalinovej strane výmenníka. Tie potom zhoršujú odovzdávanie tepla a znižujú tým výrazne účinnosť kotla. Pre ich vyčistenie sa potom používajú prípravky na čistenie spalinových ciest kotlov.
- Pred preplachovaním systému ho vypustite a naplňme vodou. Aby sme boli úspešní, je potrebné úplne vypustiť celý systém vrátane radiátorov s kvapkovým napájaním, ak ich máme nainštalované. Môžeme dokonca dočasne opatriť ventily s plným vývrtom hadicovými prepojkami. Všetky ručne ovládané aj termostaticky riadené ventily nastavíme tak, aby sa počas procesu neuzavreli. Vypúšťanie robíme do kalové výpuste a nie do kanalizácie.
- Prípravky na čistenie vodovodných systémov pridávame cez spádovú nádrž, u uzatvorených systémov cez radiátor pomocou injektoru. Pred spustením nového systému vodu s čistiacim prípravkom necháme cirkulovať aspoň hodinu pri normálnej prevádzkovej teplote. Je tiež nutné rozptýliť kal a nečistoty počas hodiny pri normálnych prevádzkových teplotách.
- Pre odstránenie zatvrdnutých oxidov železa a vodného kameňa sa doba čistenia predlžuje na týždeň počas normálnej vykurovacej prevádzky. Ak bud mať radiátor studenej miesto po 1 hodine, zvýšime prietok uzavretím ventilov na ostatných radiátoroch.
- Dôkladne vypustite a dynamický prepláchne systém najmenej dvakrát, až bude vytekajúca voda priehľadná.
- Opäť napustíme systém vodou s prídavkom vhodného prípravku pre dlhodobú ochranu proti korózii a proti usadzovaniu vodného kameňa.
reklama:
Najčítanejšie za týždeň
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne: