Ideálny čas pre zakladanie trávnika je jeseň
Ak túžite po peknom novom hustom trávniku, tak začiatok jesene je ideálnym časom k jeho založeniu.
Než sa pustíte do výsevu, ktorý by nemal byť neskôr ako 10. októbra, je potreba pozemok dôkladne odburiniť.
Príprava pozemku
Pre výsev je ideálny čas od začiatku septembra do desiateho októbra, no nie neskôr, traviny by pred zimou nevytvorili 4-5 pravých listov.
Pred výsevom treba pôdu dobre zrýľovať približne na hĺbku rýľa. Starostlivo vybrať burinu, zvyšky korienkov a väčšie kamene. Zbytočne hlboko nekrypte, lebo semená vyžadujú „tvrdé lôžko“ a „mäkkú perinu“, čím zabezpečíte vzlínanie vody k osivu a zabránite nežiadúcemu vyparovaniu. Plochu nahrubo zarovnajte do roviny a nechajte jeden – dva týždne zľahnúť, môžete ju tiež zvalcovať.
Spotreba osiva
Množstvo osiva počítame na plochu 100 m 2 a riadime sa druhom trávnej zmesi a našimi požiadavkami. Ak chceme hustejší trávnik rýchlo, vysejeme asi o 10% viac semien, ako je odporúčané, väčšie množstvo osiva tiež vysievame kvôli prehrievaniu na okraje ciest.
Voľba trávnej zmesi
Na plochu, ktorú budeme kosiť dvakrát alebo trikrát do roka, zvolíme lúčnu zmes, pekná je aj lúčna zmes s kvetinami, v ktorej nájdeme margarétky aj zvončeky. Na trávnik pre bežnú prevádzku a jedno až dvojtýždňové kosenie použijeme parkovú zmes, na ihrisko a na veľmi zaťažované plochy špeciálnu Hristovu zmes. Na trhu možno zohnať aj zmesi určené priamo na extrémne stanovište, napríklad do tieňa, do vlhka i na slnko. V zmesiach sú namiešané také trávy, ktorým daná stanovište vyhovujú. Nikdy nesejte tienistý kút zmesou určenou na slnečné plochy a naopak. Ak máme na záhrade obe stanovištia, radšej kúpte dve balenia s rozdielnym určením.
Aký je postup
- Pred výsevom je potrebné vylepšiť pozemok prídavkom minerálneho hnojiva typu NPK v dávke 2-5 kg / 100 m 2 . Stačí len plytké zapravenie do vrchnej vrstvy pôdy, ktorú potom urovnáte do finálnej podoby a ľahko utužíte povrch.
- Zmes z vrecka vždy vysypte do veľkej misky a rukami dobre premiešajte, pretože pozostáva z niekoľkých druhov semien a tá menšia by mohla zostať na dne vrecka.
- Semená rozhadzujte rovnomerne, ručný osev sa hodí na menšie plochy, pre väčšie si kúpte trávne sejacie strojčeky, pričom semená zmiešajte s trochou suchého piesku.
- Na povrchu ich nenechajte ležať, mali by sa ľahko dostať do pôdy, nie však hlbšie ako jeden centimeter, ideálne k tomu poslúžia železné hrable.
- Nakoniec pôdu uvalcujte alebo utlačte doskou a bezprostredne po výseve zalejte jemným postrekom.
- Tráva vzchádza asi desať dní a po celú dobu by nemala vyschnúť.
Prvé kosenie
Keď vyrastie do výšky asi desiatich centimetrov, prvýkrát ju pokoste, aby ste podporili odnožovanie a tým aj hustnutie trávnika. Toto prvé kosenie by však malo byť veľmi šetrné, použite dobre nastavenú a nabrúsenú kosačku, pretože rastlinky nie sú ešte pevne zakorenené a hrubým zaobchádzaním by ste ich mohli vytrhať. Na menších plochách je ideálna kosa, posekanú trávu potom jemne vyhrabte.
Zima
Trávnik do príchodu zimy spoľahlivo zakorení a prečká obdobie vegetačného pokoja bez problémov. Ak je zima príliš vlhká a na trávniku leží vlhký sneh, opatrne ho odhrabávajte, aby pod ním nezačala bujnieť pleseň, ktorá by trávnik oslabila.