Rakytník rešetliakový je jedinečná rastlina, ako ho spracovať?
Ponúka také množstvo vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok ako žiadna iná ovocná drevina, ktorá u nás rastie.
Rakytník pomáha udržať celkovú vitalitu, posilňovať prirodzenú obranyschopnosť a bojovať proti nádorom, zvyšuje odolnosť proti vírusovým ochoreniam, stresu a depresiám. Je skvelou prevenciou civilizačných chorôb a vhodný pri detoxikácii. Rakytník má pozitívny vplyv na pokožku. Drobné žltooranžové až červenooranžové drobné bobuľky dozrievajú práve teraz, a tak vám poradíme, ako ich žať, ako usušiť, zmraziť a konzervovať.
Drobné plody rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides) majú všestranné liečebné využitie. Kyslé žltooranžové až červenooranžové bobuľky sú bohaté predovšetkým na vitamín C, ale aj B, A, D, F a K, ďalej obsahujú minerálne látky (železo, draslík), organické kyseliny, flavonoidy (rutín, kvercetín), farbivá, oleje a ďalšie zdraviu prospešné látky. Významný je obsah hippophein, látky, ktorá sa v tele premieňa na serotonín, hormón dobrej nálady a šťastia. V 1 kg plodov je údajne toľko vitamínov C, A a E, že to zodpovedá polročnej potrebe dospelého človeka.
Rakytník a zdravie
Rakytník rešetliakový prirodzene posilňuje imunitu a pomáha pri prevencii, liečbe i rekonvalescencii mnohých ochorení, pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a vykazuje protinádorovú aktivitu. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, prispieva k zdravému tráveniu a podporuje pohybové ústrojenstvo. Je vhodný pri detoxikácii organizmu a úspešne bojuje so stresom. Priaznivo pôsobí aj na krvný obeh, pôsobí hojivo na sliznice dýchacieho i tráviaceho ústrojenstva aj na kĺby Rakytník pomáha pri liečbe mnohých kožných ochorení, regeneruje pokožku pri drobných poraneniach, ale i popáleninách a omrzlinách.
3 tipy, ako na zber plodov rakytníka
- Sladko kyslé žltooranžové až červenooranžové plody rakytníka, veľkostí sú medzi čučoriedkami a višňami, zbierame od augusta do novembra podľa odrody. Môžem sa zbierať aj v zime, keď mrzne.
- Pri zbere drobných plodov s krátkou stopkou, ktoré husto obrastajú vetvičky s ostrými tŕňmi, musíme byť veľmi opatrní, aby sme sa nepopichali. Navyše sú mäkké a ľahko ich roztlačíme.
- Najbezpečnejšie je vetvičky rakytníka s plodmi ostrihať, dať do mrazničky a potom zozbierať zmrznuté bobuľky. Aby rastlina dobre prospievala, nemali by sme z nej odstrihnúť nikdy viac ako tretinu vetvičiek. Ak nechceme rakytník strihať, bobuľky zberáme v rukaviciach a použijeme malé nožnice.
Ako plody rakytníka po zbere spracovať
Sušenie
Plody rakytníka sušíme najlepšie niekoľko hodín v sušičke alebo rozprestreté na plechu v pootvorenej rúre pri teplote 80 ° C. Správne usušený rakytník je vláčny, má svoju prirodzenú farbu a vôňu. Keď začne hnednúť, je presušený. Po usušení môžeme plody rakytníka rozomlieť na mäsovom mlynčeku na prášok. Usušené plody uchovávame v dobre uzavretých tmavých nádobách.
Zaváranie
Z oranžových bobuliek môžeme hneď po zbere tiež vyrobiť šťavu, sirup, džem a pod. Pri tepelnej úprave dbáme na to, aby plody neprišli do styku s kovmi a zbytočne dlho sa nezahrievali.
Zmrazenie
Umyté a osušené plody vložíme do polyetylénových vreciek a necháme zamraziť na -18 ° C. Na rozdiel od tepelne spracovaného alebo sušeného rakytníka si mrazený uchováva najviac liečivých účinkov.