Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepodceňujte sychravé počasie a začnite posilňovať imunitu skôr, než bude neskoro

reklama:
reklama:
Recepty na imunitu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ak ste boli doteraz zvyknutí kupovať si vitamíny v tabletkách v lekárni, tento rok vyskúšajte iné riešenie.

Také, ktoré vášmu telu prospeje a skutočne posilní vašu obranyschopnosť.

Recepty na imunitu
www.gettyimages.com

Tinktúra z echinacey

Ničí vírusy, niektoré baktérie a plesne.

Preto sa často používa pri chrípke, kašli aj pri zápale močových ciest. Najúčinnejší je z bylinky koreň, môžete si z neho pripraviť odvar tak, že nastrúhate dve lyžičky koreňa a sparíte je 200 ml horúcej vody.

Desať minút lúhujete a následne scedíte. Alebo si z echinacey vyrobte tinktúru.

Približne 100 g čerstvých kvetov alebo 200 g sušených kvetov echinacei zalejte pol litrom 60 percentného liehu alebo slivovicou či napríklad marhuľovicou.

Nádobu poriadne utesnite, pretrepte ju a nechajte macerovať na teplom a tienistom mieste po dobu troch týždňov.

Každý druhý deň nádobu pretrepte. Po uplynutí doby sceďte a užívajte po dvoch čajových lyžičkách každý deň po dobu jedného mesiaca.

Rakytníková marmeláda

Rakytník rešetliakový má antibiotické, detoxikačné a takisto aj regeneračné účinky. Najlepší je v marmeláde. Plody umyte a dajte variť do hrnca.

Akonáhle budú plody rozvarené, prepasírujeme ich cez sito. Tekutinu dajte opäť variť a pridajte podľa chuti cukor. Za stáleho miešania varte päť minút.

Ešte horúcu tekutinu prelejte do zaváracích pohárov, zaviečkujte a obráťte dnom hore. Marmeládu zaraďte do svojho pravidelného jedálnička.

Kustovnica ako antioxidant

Výborne sa hodí na jesennú očistu organizmu aj ako štartér našej imunity. Obsahuje totiž vitamíny B, C a E, osemnásť druhov aminokyselín a tiež veľké množstvo betakaroténu.

Z kustovnice čínskej si môžete pripraviť čaj, pridať ju do šalátu alebo si ju možno dať aj len tak miesto pražených orieškov. Ak chcete si z kustovnice čiže goji pripraviť čaj, postup je nasledujúci.

Zhruba tri až štyri lyžičky sušených plodov prelejte litrom vriacej vody a ešte dve minúty povarte. Následne čaj vylúhujte a popíjajte počas celého dňa. Kustovnicu zoženiete na internete alebo v obchodoch so zdravou výživou.

Zázračná bazalka

Stojí pár korún, vypestovať ju je ešte lacnejšie, a navyše neskutočne jednoduché. A napriek tomu dokáže bazalka hotové zázraky.

Má antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým si prečistíme telo. Môžete si z nej vyrobiť čaj, pripraviť pesto alebo ju použiť len tak do šalátov alebo na cestoviny.

Všestranná hliva ustricová

Najčastejšie sa sa používa ako prísada do ázijských jedál. Tiež sa z nej ale robí odvar, ktorý môžete užívať vnútorne, alebo v prípade, že vás trápia hemoroidy, si z nej pripravte sedací kúpeľ.

Hliva ustricová totiž nielenže posilňuje našu obranyschopnosť, ale aj lieči ekzémy a ďalšie kožné problémy vrátane už spomínaných hemoroidov.

Vitamínová bomba

Šípkový čaj je na posilnenie imunity ako stvorený. Jedna šálka každý deň vám zaručí, že vás nádcha ani kašeľ túto jeseň rozhodne neskolí

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.