Ako sa správne starať o vianočný stromček, aby vám vydržal celé sviatky?
Tiež milujete typickú vianočnú vôňu čerstvého dreva, kôry a ihličia?
Ako teda stromček správne vybrať, aby vám vydržal krásny a voňavý celé sviatky?
Dnes už je našťastie možností, kde kúpiť živý vianočný stromček, viac než predtým. Môžeme si ho dokonca len prenajať v kvetináči od špecializovanej firmy a po Vianociach ho zase vrátiť s dobrým pocitom, že sa vysadí v lese a neskončí pohodený v smetiaku. Ďalším variantom sú plantáže vianočných stromčekov, kde vám ten, ktorý si vyberiete, vyrúbe, a vy si ho rovno odveziete domov. V takom prípade je jeho čerstvosť samozrejme zaručená. Ale čo stromčeky, ktoré bežne a najčastejšie kupujeme u predajcov pred obchodnými domami, alebo v hobby marketoch? Ako spoznáte, že vám stromček za pár dní neuschne a nepokazí Vianoce?
Smrek, jedľa alebo borovica?
Keď sa vydáte k niektorému z predajcov, v prvom rade sa uistite, že viete, aký stromček vlastne chcete. Stačí keď budete vedieť jeho približnú veľkosť a samozrejme druh. Za obľúbené jedličky si priplatíte, ale určite vám dlhšie vydržia. U samotného predajcu skontrolujte, či má všetky ceny starostlivo stanovené podľa druhu a výšky stromčeka a neurčuje ich hodnotu len tak podľa oka. To samo o sebe neveští nič dobré. Ak je všetko v poriadku, vydajte sa na lov.
Skúška čerstvosti
Každý stromček, ktorý sa vám zapáči, vysloboďte zo zovretia tých ostatných a postavte ho nabok, aby ste dobre videli, či má rovný kmeň a symetrické vetvy. Potom si prezrite zblízka ihličie. Malo by byť svetlo zelené, čerstvé a voňavé a nemalo by opadávať, keď po vetvičkách prejdete rukou.Dobrou skúškou jeho čerstvosti je tiež to, keď ho zdvihnete pár centimetrov nad zem a ľahko s ním o ňu buchnete. Ak z neho bude padať ihličie, je už suchšie a dlho vám slúžiť nebude. Kmeň stromčeka si prezrite, či z neho nevyteká príliš veľa živice, a nechajte si ho ofrézovať, aby sa vošiel do stojana. Na záver poproste predajcu, nech vám stromček zabalí, a môžete vyraziť domov.
Najlepšie v chlade
Stromček hneď po návrate umiestnite do chladu, teda ideálne do pivnice, na pôdu, do špajze alebo napríklad na terasu či záhradu, avšak nie na južnú stranu. Kmeň stromčeka by mal byť ponorený vo vode. Keď vodu budete pravidelne dolievať, môžete stromček kúpiť už na začiatku decembra. Pokiaľ je ale vonku okolo nuly, nie je treba mu vodu dodávať.
Správne upevnenie
Akonáhle ho pred Štedrým dňom premiestnite do izby, dodržujte niekoľko zásad. Snažte sa, aby stál čo najďalej od kúrenia, ktoré ho zbytočne vysušuje, a kúpte si na neho stojan so zásobníkom na vodu. Stromček je totiž aj dlho po svojom porazení schopný vypiť až pol litra vody denne. Pravidelne ju dolievajte a vydrží vám dlho krásny a čerstvý. Ak máte doma deti a zvieratá, nezabudnite ho umiestniť do stojana, ktorý bude bezpečný a nebude hroziť, že stromček ani pri veselom bláznení spadne a niekomu ublíži.