Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako oživiť svoje obydlia krásnymi farbami a často aj vôňou kvitnúcich rastlín? Ktoré rastliny nám pokvitnú práve na Vianoce?

reklama:
reklama:
Kvety Vianoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

V zime kvitnúce izbové rastliny majú oproti iným všetko prevrátené hore nohami. V prírode je všetko vo vegetačnom pokoji a ony si veselo kvitnú na našich stoloch, poličkách, skriniach, chodbách, zimných záhradách a za našimi oknami.

Kvety Vianoc
www.gettyimages.com

Vianočná hviezda

Vianočná hviezda ( Poinsettia ) je skutočnou vianočnou klasikou. Avšak v jej prípade to nie sú kvety, čo vyzerájú tak nádherne, ale farebne sfarbené listy. Samotné kvety má táto rastliny drobné, nepatrné, nevýrazné. A nemusíme sa v jej prípade obmedzovať len na tradičné farby, ktorými sú červená a šarlátová. Predávané sú aj vianočné hviezdy ružovkasté, lososové, žlté a iné. Poinsettia nesmieme umiestňovať v blízkosti kúrenia a tiež neznáša byty s príliš suchým vzduchom. Lepšie sa jej bude dariť na chladnejšom stanovišti, pričom potrebuje dostatok svetla a vody a raz týždenne prihnojenie. Poinsettia sú už teraz plné obchody, stačí si len vybrať kvalitnú, zdravú rastlinu. A pozor pri jej preprave domov z kvetinárstva na mráz.

Cyklámen

Cyklámen ( Cyclamen ), to je rastlina ozdobná nádhernými kvetmi. Sú to vďačné rastliny. Predávané sú v mnohých farebných variáciách. Srdcovito tvarované kvietky cyklámenov ponúka rad odtieňov počnúc snehovo bielou farbou, až po ružovú, fialovú, červenú a karmínovú. Cyklámeny pestujeme v polotieni a na chladnejšom stanovišti (najviac +18 o C). Ak si teda udržujeme kvôli zdravému spánku v spálni chladnejšie, patrí tam práve cyklámen, rovnako ako do nevykurovanej chodby či zimnej záhrady. Čo mu však prekáža, to je prievan. Vyššie teploty znesú miniodrody cyklámenu. Stačí sa poradiť v kvetinárstve. Vyžaduje v čase kvitnutia miernu zálievku a raz týždenne hnojenie (postupne rozpustné hnojivé tyčinky nám vyrieši problém na dlhšiu dobu).

Zornica

Aj zornica ( Hippeastrum ) dovedie navodiť vianočnú atmosféru, hoci nejde vyložene o tradičnú vianočnú kvetinu. Zornica dokazuje latinské príslovie „nomen omen,“ jeho kvety majú tvar hviezdy. A vlastne vyzerajú ako vianočné ozdoby. Najrozšírenejšie sú zornice červenokveté, vybrať si však možno napríklad aj odrody s lososovo sfarbenými kvetmi a napríklad varieta Hippeastrum ‚Mocca‘ (pripomína penu kávy) má okvetné lístky s mimoriadne pozoruhodnou oranžovo hnedou farbou a zeleným základom. Zornice sa pritom predávajú nielen ako črepníkové rastliny, ale aj ako rezané. Zornica je úžasná do bytov, pretože jej nevadí suchý vzduch a menšia vlhkosť, dokonca krásne pokvitne aj na vnútornom parapete nad radiátorom. Nájdite jej to najsvetlejšie miesto, inak sa príliš vyťahuje a nakláňa za zdrojom svetla. Keďže sú jeho kvety veľké a ťažké, často je vhodné ich podopretie. Ak však už vykvitne a my chceme, aby kvitol dlhšie, prenesieme ho na chladnejšie stanovište. Najčastejšie nám zornica pokvitne od januára do apríla, ale možno kvitnutie urýchliť, aby nám kvitol práve cez Vianoce. Pred kvitnutím vyžaduje dlhšie obdobie sucha, čo je zvyk, ktorý si priniesol z Južnej Ameriky, odkiaľ pochádza.

 Hyacint

Hyacinty ( Hyacinthus ) sú kvety s nádhernými, krehkými a nežnými súkvetiami, ktoré týmto rastlinám úplne dominujú. Základ predstavuje biely kvet ale farieb môže byť neúrekom. Hyacinty môžu byť modrej, fialovej, ružovej, … hyacinty byt navyše nádherne prevonia sladkou, silnou, ale napriek tomu jemnou vôňou. Určite však túto vôňu príliš nevdychovať a hyacinty tiež neumiestňujeme do miestností, kde sa spí. Farbu kvetov pritom spoznáme už podľa cibuliek hyacintov – ich farba totiž zodpovedá budúcej farbe kvetov. Hyacinty si ľahko vypestujeme z väčších cibuliek, stačí vybrať vhodnú nádobu a substrát. Cibuľky vysadíme špičkou nahor a necháme ich po 6 až 8 týždňov v chladnejšej miestnosti (do +5 ° C), kde zakorenia. Rastlinu necháme zakrytú, v tme. Akonáhle sa objavia puky, môžeme hyacint preniesť do obytnej miestnosti, týždeň ho necháme zakrytý a potom odkryjeme, načo nám na svetle a v teple vykvitne. Rastliny mierne zalievame (mierne vlhký koreňový bal), pričom nemusíme hnojiť. Vyberieme im čo najsvetlejšie stanovištia a teplotu +16 až +20 ° C. Pokvitne nám potom cca 3 týždne. Po odkvitnutí hyacint prestaneme zalievať a až sa zatiahne (listy aj kvet zožltnú a opadajú), cibuľu vyberieme, očistíme a uskladníme na suchom mieste.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.