Má nielen neobyčajnú schopnosť liečiť, ale je to tiež krásna dekoratívna rastlina s príjemnou vôňou, ktorá pripomína zmes mäty, ruží a kadidla
Jeho latinský názov je iboza species, ľudovo sa mu hovorí migrénovník. To preto, že dokáže zatočiť s bolesťami hlavy a migrénou.
Dá sa prirovnať k vianočným vôňam. Listy sú tvarované do oblých lalokov a podobne ako jej dočervena sfarbené stonky sú pokryté striebristými chĺpkami.
Ak listy pošúchate medzi prstami, ucítite silnú arómu.
Vypestuje ho každý pretože Migrénovník je nenáročná bylinka. Môžete ho pestovať ako izbovú rastlinu doma v kvetináči, vonku na záhrade alebo v okrasných kvetináčoch na vonkajších parapetoch. Dokáže narásť do kríku vysokého až 3 metre, a to rýchlo. Nie je preto problém ho množiť a darovať svojim blízkym či priateľom ako kvetinu pre zdravie.
Ak by ste ho však pestovali vonku, je potrebné ho zazimovať pred mrazmi.
No dokáže sa vysporiadať s krátkodobým suchom a miernou zálievkou, lebo jeho domovinou je Afrika.
Jeho liečivé účinky
V afrických krajinách patril migrénovník medzi rastliny používané v ľudovom liečiteľstve. Používali ho rôzne kmene pri žalúdočných problémoch, respiračných ochoreniach, pri malárii, chrípke, na podporu imunity, a predovšetkým na bolesti hlavy. Pre tento účinok si ju obľúbili aj ľudia u nás.
Ako bylinku užívať?
Rozotrite listy medzi prstami a privoňajte k nim. Inhalácia silnej arómy slúži ako prvá pomoc pri bolestiach hlavy a uľaví aj pri respiračných ochoreniach. Čím dlhšie ho inhalujete, tým väčšie účinky sa prejavia. Vytlačte šťavu z listov a potrite si s ňou spánky. Látky, ktoré šťava z listov obsahuje, pôsobia antibakteriálne.
Migrénovník môžete zaradiť do vonných zmesí potpourri a nechať ho pôsobiť na podporu vašej obranyschopnosti.
Veľkou výhodou je už spomínaná príjemná vôňa po ružiach aj mäte. Z rastlinky je tiež možné vyrobiť si domácu masť, ktorú môžete nosiť v malom množstve pri sebe a v prípade potreby si s ňou potrieť spánky alebo zadnú stranu krku.