Mango omladzuje pokožku, pomáha pri nespavosti a pôsobí blahodárne na náš imunitný systém
Voňavé a sladké mango patrí k najchutnejším exotickým plodom.
Jeho mäkká, žltá dužina obsahuje masívnu porciu vitamínu C a betakaroténu, ktoré omladzujú pokožku a pôsobia blahodárne na náš imunitný systém.
Rovnako ako iné ovocie dovážané z ďalekých krajov, ako aj mango sa v obchodoch často objavuje tvrdé a nezrelé. Bohužiaľ, akonáhle raz olúpete nezrelý plod, už vám doma nezmäkne. Zrelosť teda musíme zistiť po hmate – pod pevnou šupkou by ste mali cítiť mäkkosť dužiny; mango bude zelené len miestami a šupku by mali pokrývať drobné hnedé bodky.
Tvrdé a zelené mango necháme doma „dôjsť“ v košíku s ovocím alebo v papierovom sáčku, do ktorého prihodíme aj jedno jablko. Dôležité je, aby ovocie dozrievalo pri izbovej teplote, zásadne ho neukladáme do chladničky.
Keď konečne príde deň, kedy si na ňom môžeme pochutnať, nožom alebo škrabkou odstránime šupku, ktorá je síce jedlá, ale býva napustená chemikáliami. Dužinu krájame na plátky až ku kôstke a čo najskôr skonzumujeme. Mango sa konzumuje najčastejšie len tak surové, ale môžete ho pridať aj do domáceho čatní alebo do zeleninového šalátu.
Priemerne veľký plod dodá dospelému človeku až 138% odporúčanej dennej dávky vitamínu C a asi 33% vitamínu E. Obsahuje tiež nutné množstvo betakaroténu, z ktorého telo vyrába vitamín A. Zároveň ide o silný antioxidant, ktorý zvláčňuje pokožku a chráni ju pred UV žiarením a predčasným starnutím. Prítomný vitamín B6 má pozitívny vplyv pre zmenu na psychiku. Zlepšuje sústredenosť, zmierňuje nervozitu a pomôže vám v boji s nespavosťou.
Vďaka zvýšenému obsahu draslíka mango ďalej pomáha regulovať krvný tlak a dopriať si ho môžu aj diabetici, hoci chutí sladko. Novodobé štúdie ukázali, že konzumácia manga pomáha predchádzať komplikáciám spojeným s cukrovkou a znižuje hladinu glukózy v krvi. O tom, ako často a v akú dennú dobu si toto chutné ovocie dopriavať, sa však radšej poraďte so svojím lekárom.