Masív, lamino, drevovláknité dosky … Každý materiál a úprava nábytku si žiadajú určitú starostlivosť
Viete, ako sa správne starať práve o ten váš?
K pravidelnému upratovaniu domácnosti patrí samozrejme aj údržba nábytku- zotrieť prach, vyčistiť škvrnky, prípadne vyleštiť pomocou nejakého špeciálneho prípravku. Nábytok v dobrej kondícii bude dlhšie slúžiť a stále pekne vyzerať.
Veľkou výhodou väčšiny dnes bežne používaných povrchových úprav je v zásade veľmi nenáročná údržba. Avšak každý typ povrchu vyžaduje trochu odlišný postup, ako sa o neho starať.
Masív je náchylnejší
Masív je veľmi príjemný a prírodný materiál, ktorý navyše prevonia interiér. Jeho nevýhodou môže byť cena a náročnejšia údržba. Veľmi však záleží, aká je povrchová úprava dreva.
Ak je váš nábytok vyrobený z dreveného masívu, ktorého povrch je lakovaný, máte šťastie, pretože samotný lak nábytok dostatočne chráni. V prípade nejakej tej škvrny si vystačíte s namočenou a dosucha vyžmýkanou handrou. Pomôcť si môžete pár kvapkami saponátu.
Po zotretí vlhkou handrou však nezabudnite plochu ešte otrieť suchou utierkou. Ak tento základný postup nezaberá, môžete vyskúšať špeciálne, priemyselne vyrábaný prostriedok, vždy však až po dôkladnom preštudovaní návodu. Na lakovaný povrch nikdy nepoužívajte prípravky obsahujúce organické rozpúšťadlá. Tie by mohli lak nenávratne rozleptať.
Nevhodné pre lak sú aj leštenky s prímesou olejov. Pozor tiež na abrazívne prípravky, pevné častice by vám nábytok poškriabali. Držte sa navyše zásady, že akonáhle sa na nábytku objaví nejaká škvrna alebo tekutina, vyčistite ich bezodkladne.
Vyvarujte sa aj pokladania vlhkého alebo horúceho riadu priamo na nábytok.
K oživeniu zašlého dreveného nábytku je možné použiť napríklad požltový či ľanový olej. U ľanového však pozor na zmenu farebnosti, zvýrazní však kresbu dreva.
Obľúbené a dostupné lamino
V poslednej dobe veľmi obľúbený materiál, nielen pri výrobe kuchynských liniek, ale nábytku všeobecne. Lamino je vlastne drevotriesková doska potiahnutá laminovacím papierom zaliatym melamínovou živicou. Rozdiel v údržbe masívu a lamina tkvie v tom, že dosky z lamina vďaka svojmu odolnému a hygienickému povrchu nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Povrch sa všeobecne ľahko čistí aj v štruktúrovanej podobe.
Vyhnite sa ale zbytočnému namáčaniu, voda by nábytok mohla pri dlhodobejšom pôsobení nenávratne poškodiť. Na bežné nečistoty postačí mäkká suchá či navlhčená handrička alebo utierky, určené na nábytok. Pri väčšom znečistení použite teplú vodu s čistiacimi prostriedkami, vhodnými pre lamino.
Následne je potreba nábytok dobre vysušiť. Voda nesmie zatiecť do miest spojov, čo majte na pamäti hlavne pri kuchynskej linke, nikdy nepoužívajte abrazívne prostriedky, ktoré by mohli povrch poškriabať, a čističe na báze rozpúšťadiel.
Drevovláknité dosky
Zvlášť u dvierok kuchynských liniek sa môžete stretnúť aj s drevovláknitými doskami. Tento materiál je odolnejší a pevnejší, ale aj drahší ako lamino. Tu platí, že musíte zabrániť tomu, aby sa vlhkosť dostala k jadru dosky.
Pri čistení teda nepoužívajte príliš mokrú prachovku a parné čističe. Vhodná je naopak mäkká, savá látka, v prípade odolnejšieho znečistenia môžete skúsiť použiť naozaj mäkkú a jemnú kefka.