Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vypestujte si doma zázvor z kúska, ktorý kúpite v obchode

reklama:
reklama:
Zázvor
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ak patrí zázvor k vašim obľúbencom v kuchyni, potom je práve teraz ideálny čas začať s jeho pestovaním.

Áno dá sa to aj v domácich podmienkach. Nezabudnite, že zázvor pochádza z oblastí s tropickým podnebím. Potrebuje teda dostatočnú vlahu, vlhkosť a teplo.

Zázvor
www.gettyimages.com

Keď sa povie zázvor, väčšina si predstaví hrubé odnože bizarných tvarov, známe z regálov obchodov, ktoré majú hlavne v chladných dňoch v kuchyni svoje miesto a to hlavne ako korenie. História pestovania zázvoru lekárskeho ( Zingiber officinale ) v tropickej Ázii je dlhá najmenej tri tisícky rokov. Bol jedným z prvých druhov korenia, ktoré priviezli kupci po Hodvábnej ceste z Číny. Zázvor sú vytrvalé byliny, z ktorých podzemku každý rok vyrastá niekoľko štíhlych, 1 až 1,5 metra vysokých stoniek. Plody sa vyvíjajú len zriedkavo a spravidla nedozrievajú. Preto sa tento druh zázvoru nepestuje zo semien, ale práve z odnoží.

Hoci v našich zemepisných šírkach nie sú pre vonkajšie pestovanie zázvoru ideálne podmienky, napriek tomu sa môžeme o jeho pestovanie pokúsiť. Rastlinu totiž môžeme pestovať aj doma, napríklad na okennom parapete. Zázvor u nás pestujeme ako prenosnú rastlinu v kvetináči. Najvhodnejší čas pre začiatok jeho pestovania je prelom zimy a jari. V tejto dobe panuje v trópoch neskoré obdobie sucha a začína obdobie dažďov. S pestovaním však môžete začať vlastne kedykoľvek. Zvlášť, ak objavíte nejaký pekne nariasený podzemok.

Pre pestovanie sa bude hodiť najlepšie čerstvý, nevyschnutý a nepoškodený podzemok, na ktorom sú dobre viditeľné vegetačnými púčiky (môžu byť aj napučané). Ak je zázvor príliš zoschnutý, namočíme ho pred výsadbou cez noc do vody. Väčší podzemok môžeme opatrne rozdeliť (rozrezať) na viac dielov a to tak, aby na každej časti boli aspon dva vegetačné puky. Odnože potom celé zahrnieme malou vrstvou zeminy tak, aby púčiky smerovali nahor.

Zázvor
www.gettyimages.com

Na začiatok pestovania postačí nádoba s priemerom 20 cm, hodí sa skôr širšia, nemusí byť príliš hlboká. V prípade potreby rastlinu neskôr presadíte do väčšej nádoby. Zázvor potrebuje dostatočne výživnú, ale zároveň dobre priepustnú hlinito – piesčitú zeminu. Od jari do jesene ho môžete umiestniť na miesto chránené pred vetrom v záhrade či terase. Ako výhodné sa ukázalo aj pestovanie v skleníku či zimnej záhrade. Tam ho môžete vysadiť napríklad vo vreciach.

Za ako dlho budeme žať?

Pestovanie zázvoru vyžaduje dostatočnú trpezlivosť. Spočiatku to vyzerá, že sa nedeje vôbec nič. Približne po troch týždňoch z pôdy vyrazí prvý výhonok. Ďalšie listy sa objavujú pomerne rýchlo. Postupne olistené výhonky dosiahnu výšku okolo 70 cm.

Aby bol výsledok vášho snaženia korunovaný úspechom – teda odnože, ktoré budete môcť konzumovať – ​​musíme zázvoru popriať nielen dostatok tepla a vlahy, ale aj rozptýleného svetôa a výživu. Odnože sú schované pod zemou, preto sa horšie zisťuje čas zberu. Pri pestovaní v domácich podmienkach sa na prvý zber môžete tešiť približne 9 mesiacov po výsadbe podzemku. Signálom zvyčajne býva žltnutie a zasychanie listov, teda čas, kedy rastlina prechádza do vegetačného pokoja.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.