Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Teraz je ideálny čas na výsev týchto byliniek

reklama:
reklama:
Bylinky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Koriander, majorán aj kôpor.  Väčšina byliniek sa vysieva na jar, inak tomu nie je ani u tria týchto byliniek.

Semienka pri izbovej teplote pomerne dobre klíčia a zvládne to aj začiatočník. Len je potrebné dodržať niektoré postupy a onedlho sa dočkáte prvej voňavej úrody.

Bylinky
www.gettyimages.com

Bylinky už si v dnešnej dobe môžeme bez problémov vypestovať doma. Ideálne obdobie je koniec februára a začiatok marca. Ak nie ste úplne zdatní v zahradničení, a napriek tomu si chcete vypestovať vlastné voňavú úrodu, zvoľte menej náročné druhy, ako napríklad majorán , koriander a kôpor .

Aká je vhodná nádoba

Bylinky môžeme vysievať do sadbovacích, potom je potrebné dať do každej bunky naozaj len zopár semienok, a nie moc nahusto, inak horšie klíčia. Musíme dať pozor, aby sa substrát moc nevysušil. Súčasťou je priehľadné veko, ktoré bráni nadmernému odparovaniu a udržuje teplo.

Možno vysievať i do plytkej misky alebo kvetináčika či hrantíka.

Vhodný substrát pre bylinky

V záhradníctve a špecializovaných obchodom môžete kúpiť priamo výsevný substrát pre bylinky. Tiež je možné použiť čisto len preosiaty kompost, ktorý môžete odľahčiť vermikulitom, perlitom, pieskom alebo drobným štrkom.

Ako vysievať

Koriander má pomerne veľké semienka, klíčenie môžeme urýchliť tým, že ich cez noc namočíme do vlažnej vody. Substrátom naplníme nádobu a zľahka utlačíme. Je lepšie si semienka vysypať do dlane a „soliť“ na substrát ako sypať priamo z vrecka. Prekryjeme tenkou vrstvou zeminy.

Semienka rozmiestnime rovnomerne a skôr striedmo. Po výseve zavlažíme, lepší je postrekovač ako krhla, aby sme semená nevyplavili. Vrch misiek môžeme prekryť potravinárskou fóliou. Akonáhle semienka vzídu, dostatočne vetráme. Keď podrastú asi na 2 cm, kryt môžeme dať preč.

Semenáčiky nám začali pekne rásť a potrebujú dostatok svetla. Umiestnime ich na južne alebo východne orientované okná.

Prepichovanie byliniek

Ideálna doba pre pikýrovanie je v okamihu, keď sú prvé dva maternicové lístky vyvinuté a zelené, zároveň si jednotlivé bylinky začínajú prekážať. Vhodný substrát môžeme opäť zakúpiť, ale postačí zmes kompostu, vyľahčujúceho substrátu s prídavkom zeminy.

V zemine si vytvoríme jamku a opatrne bylinky prenesieme, aby sme im nepoškodili korene. Hlinu okolo pritlačíme a zalejeme. Len pozor u kôpru , ten má kolový koreň a prepichovanie horšie znáša. Riešením je vykonať redší výsev a jednotlivé rastlinky pokojne potom môžu rásť blízko seba.

Kôpor voňavý

Kôpor je nenáročná bylinka, jednoročná. Šťavnaté a voňavé lístky môžeme zberať už veľmi skoro. Využíva ho nielen európska, ale aj napríklad indická kuchyňa. Dorásť môže až do jedného metra. Potrebuje dostatok slnečných lúčov a zálievky. Inak vyrastie malý a čoskoro sa na ňom budú tvoriť kvety.

Koriander siaty

Korenistá, sladká a exotická chuť dostala už veľa labužníkov. Pokiaľ chcete žať hlavne jeho listy, postačí ho pestovať v nádobe za oknom. Dorastá do výšky 20-60 cm, podľa rôznych variet. Ak sa rozhodnete zberať už od prvých lístkov, sejte v 1-2 cm rozostupoch. Ak plánujete nechať rastlinku viac povyrásť, rozostup zdvojnásobte. Lístky sa dajú žať veľmi skoro, na semená si počkáte do augusta.

Majorán záhradný

Jedná sa o jednoročnú aromatickú bylinku. Má malé semienka a trvá dlhšiu dobu, než povyrastie. Pre niekoho je jednoduchšie zakúpiť ju ako sadeničku. Je pomerne teplomilná a vyžaduje chránené stanovište. Dá sa pestovať aj ako prenosná trvalka.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.