Ako využiť medovku nielen v rámci domácej gastronómie, ale aj v celej domácnosti?
Medovka je krásne voňajúcou bylinou a typickou sviežo citrónovou vôňou s nádychom mentolu, ktorú vydávajú mladé listy, ak ich pošúchate v dlani. Medovka je vytrvalou rastlinou, ktorá na vhodnom stanovišti prečká zimu bez problému. Pre jej výsadbu je najvhodnejší máj a zber je ideálny počas júna a júla. Najlepšou dobou pre zber je doba okolo poludnia, za sucha a chladnejších dní. Bylina je bezpečná a teda vhodná aj pre malé deti, ktoré trpia zlým trávením, plynatosťou, nadúvaním či kŕčmi .
Využitie medovky v kuchyni
V kuchyni nachádza uplatnenie medovka v čerstvom i sušenom stave. Mladé čerstvé lístky sú vhodné do zeleninových aj ovocných šalátov, do osviežujúceho letného nápoja v podobe limonády, ale tiež sa hodí do omáčok, plniek, marinád. Medovka je skvelou ingredienciou do bylinkového masla.
Medovkou je možné ochutiť aj ovocný ocot, pridať k syrom či použiť ako ozdobu na múčnik a dezert, omelety, palacinky a pod. Pre svoju sviežu chuť sa medovka hodí aj k rybe, ale pokojne ju možno pridať taktiež do majonézy či ku grilovanému mäsu . Môžete ju pridať aj do smoothie, sirupu či na kura.
Vzhľadom k tomu, že medovka vyniká svojimi pozitívnymi účinkami na telo i dušu, je tak ideálna na konzumácia čaju, ktorý si ľahko pripravíte z čerstvých či sušených lístkov. V tomto prípade vám pomôže pri problémoch s nespavosťou, s nepokojom, stresom , so zažívacími ťažkosťami, pri pocite búšenie srdca, bolestiach hlavy, migréne, dávivom kašli a pod. Medovka pôsobí tiež proti vracaniu, hnačke, kŕčom, nadúvaní, celkovo upokojuje a harmonizuje organizmus a má silné antidepresívne účinky. Ďalej zlepšuje koncentráciu i myslenie. Je účinná pri prechladnutí, závratoch, či menštruačných problémoch.
Použitie medovky v kúpeľni aj v spálni
Medovka má liečivý účinok aj na opary, v tomto prípade stačí zmiešať s včelím voskom či mandľovým olejom a použiť ako hojivý balzam na pery a to v momente, akonáhle budete cítiť začínajúce svrbenie / pálenie na perách.
Použitie na pleť v podobe micerálnej vody a čistiaceho tonika
Tonikum je vhodné na suchú, zrelú aj podráždenú pokožku. Alebo tiež je možné použiť medovkový sprej pre pokojný spánok a navodenie príjemnej atmosféry v spálni.
Medovková kvetinová voda
Potrebujete:
medovkové lístky , hrniec s pokrievkou, menšia miska, voda, fľaštička, ľad.
Postup:
listy medovky dajte do hrnca a zalejte ich vodou tak, aby boli všetky ponorené. Na lístky doprostred položte misku, ktorá sa nesmie ale dotýkať dna, prikryte pokrievkou obrátenú hore a navrch umiestnite sáčok s ľadom. Pomaly zahrievajte, voda sa nesmie variť, para s vonnými zložkami kondenzuje na ochladzovanej pokrievke a steká do malej misky, listy pomaly strácajú farbu a miska sa plní čírou a bezfarebnou vodou. Po vychladnutí prelejte do fľaštičky.
Medovkové potpourri
Sušenú medovku môžete využiť tiež do vonných zmesí, tj. Potpourri. Ideálne je zmiešať ju s mätou, materinou dúškou, levanduľou a ďalšími aromatickými sušenými rastlinami. Krásne vám prevonia byt.