Vymeňte drahé aviváže za tento lacný domáci recept: Zmenu uvidíte už po prvom praní!
Používate drahé aviváže a predsa sa Vám zdá, že neplnia svoju úlohu tak, ako sľubuje výrobca v reklame? Nie je to len Vaše zdanie, aviváž, dokonca aj tá najdrahšia môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Drahá aviváž nemusí byť vždy dobrou voľbou
Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky? Aviváž môže mať negatívny vplyv nielen na bielizeň, ale aj na uteráky. Jej zloženie často pôsobí ako lep, ktorý zlepí vlákna dohromady a uzamkne v nich nečistoty a mastnotu. Tkaniny sú potom na dotyk drsné a nepoddajné – čo môžeme vidieť najmä u uterákov. Nečistoty, vlasy a kúsky vlákien, ktoré sa počas prania uvoľnili sa vplyvom aviváže spájajú a usadzujú vo vnútorných častiach práčky. Časom sa prihlási ako pôvodca nepríjemného zápachu a plesní.
Jednoduchý trik, ako si poradiť so zapáchajúcimi uterákmi
V neposlednom rade treba spomenúť nežiaduce účinky, ako je podráždenie alebo alergické reakcie, ktoré môžu aviváž spôsobiť.
Domáci recept za pár korún
Vyrobte si bio-domácu aviváž, vďaka ktorej bude Vaša bielizeň nielen krásne voňať, ale zároveň ochráni práčku aj Vašu bielizeň. Pretože zmäkčuje vodu, zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a zároveň dezinfikuje práčku zvnútra – zabraňuje vzniku plesní. A čo je najlepšie, vyrobíte ju za pár drobných!
Čo budeme potrebovať na výrobu domácej aviváže:
- 1 šálka jedlej sódy
- 750 ml prevarenej horúcej vody
- 800 ml obyčajného alebo jablčného octu
- 20 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja
- Nádobu (minimálne 4 litrovú)
Postup:
1) Do nádoby nalejeme vodu a následne pridáme sódu a ocot – látky budú prudko reagovať – prskať a peniť, preto musí byť nádoba dostatočne veľká. 2) Dobre miešame, kým pena nezačne ustupovať. Zmes prelejeme do plastovej nádoby, pridáme esenciálny olej. 3) Skladujeme v skrinke rovnako ako klasickú aviváž. 4) Na jedno pranie dávkujeme ½ šálky.