Je vaša posteľ plná roztočov? Povie vám to jednoduchý test
Roztoče sú malé, voľným okom neviditeľné zvieratká. Posteľ, do ktorej dennodenne líhame, však s nami môžu zdieľať až dva milióny z nich. Ako teda poznáme, že roztoče sú aj naším problémom, a akým spôsobom ich môžeme z našej postele vysťahovať?
V posteli nájdete až 2 kg roztočov a ľudskej kože
Periete si pravidelne obliečky, čistíte matrac a vetráte periny a vankúše? Ak nie, budete pravdepodobne nemilo prekvapení. Vo vašej posteli sa môžu nachádzať až dva kilogramy roztočov a šupiniek ľudskej kože. Práve zvyšky ľudskej kože sú hlavnou potravou roztočov, ktorých – ak by ste mali mikroskop – by ste vo svojom matraci napočítali až dva milióny.
Alergia na roztoče: Ako sa prejavuje?
Aj keď nie sú roztoče na prvý pohľad vidieť, dokážu byť pekne nepríjemní. Zvlášť keď patríte k alergikom. Výkaly týchto miniatúrnych zvieratiek totiž predstavujú alergén, ktorý možno porovnať s rastlinnými peľmi. Akým spôsobom sa teda alergia na roztoče môže prejaviť?
- nenápadnou nádchou, ktorú máte niekoľko mesiacov v roku
- kašľom či dýchacími problémami, v krajnom prípade potom astmou
- opuchom očí, zápalom spojiviek a slzením
- bolesťami hlavy
- vyrážkami a ekzémami
- zdurením nosových slizníc
Ako spoznáte, že sa roztoče usídlili aj vo vašej posteli?
Roztoče sú problémom, ktorého sa nezbavíte nikdy. Ich výskyt však môžete obmedziť niektorými opatreniami. Najprv by ste sa mali pokúsiť odhaliť, či sú roztoče zamorené aj vašom lôžku. Potom sa s nimi môžete pustiť do boja. Odpovedzte preto po pravde na nasledujúce otázky:
1. Máte vyrážku, alebo si stále sťažujete na dlho trvajúcu nádchu či opuchy očí?
2. Periete obliečky raz za jeden až dva mesiace?
3. Matrac nečistíte, neperiete či nevysávate vôbec?
4. Vetráte vo svojej spálni iba výnimočne?
5. Sušíte vo svojej spálni bielizeň?
6. Líhate si po osprchovaní (ešte mierne mokrí) do postele?
7. Periny a vankúše neperiete vôbec alebo iba raz do roka?
8. Zabúdate na vetranie perín a vankúšov na čerstvom vzduchu?
Ak ste na vyššie uvedené otázky odpovedali aspoň trikrát ÁNO, roztoče v posteli sú pravdepodobne vaším veľkým problémom. Tieto miniatúrne zvieratká totiž milujú vlhkosť a nevetrané priestory, čo prispieva k ich nerušenému rozmnožovaniu. A zvlášť keď sa o lôžkoviny, vankúše, periny a matrace príliš nestaráte, roztoče sa môžu veselo rozmnožovať ďalej a ďalej.
Tipy, ako účinne bojovať proti roztočom
Ak chcete eliminovať výskyt roztočov vo svojej posteli, pustite sa proti nim rovno do boja. Aké máte možnosti? Matrac, na ktorom spíte, raz týždenne dôkladne povysávajte, a to zo všetkých strán. Každé ráno po prebudení miestnosť, v ktorej spíte, dôkladne vyvetrajte. Svoju posteľ nesteľte hneď ráno, ale až popoludní, keď sa vrátite z práce domov. Keď posteľ usteliete ihneď po prebudení, periny zostanú dlhšie teplé a vlhké, čo roztoče milujú. Obliečky a prestieradlo perte aspoň na 60 stupňov a vymieňajte každých 14 dní. Vankúše a periny raz za týždeň až 14 dní dôkladne vyvetrajte na čerstvom vzduchu. V zime ich nechajte tiež niekoľko hodín vymrznúť na mraze, v lete zase vypáliť na slniečku.