Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sódová voda môže pomôcť rastu paradajok

reklama:
reklama:
jedlá sóda
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
jedlá sóda www.gettyimages.com

Jednou z nich je použitie jedlej sódy. Pomôže nielen v kuchyni, ale aj na záhrade. Ukážeme vám, na čo sa môže sóda hodiť. S jej pomocou môžete vyrobiť domáci fungicíd, ktorý vydrží možno lepšie, než tie zakúpené v obchode.

Jedlá sóda znižuje kyslosť pôdy

Ak zmiešate 4 lyžičky sódy bikarbóny so 4-6 litrami  vody, získate funkčný domáci fungicíd, ktorý bude lacnejší, než keď ho kúpite v obchode. Naviac ušetríte životné prostredie, pretože domáci liek nebude obsahovať chemikálie ani toxíny. Vďaka jedlej sóde budete mať sladké paradajky. Stačí do piatich litrov vody pridať dve lyžice jedlej sódy a zmes naliať na paradajky.
Keď zmiešate jedlú sódu a múku v pomere 1: 1 a zmesou posypete zeleninu na záhrade (brokolicu alebo kapusta), zabijete tým kapustové červy, bez toho aby ste si na záhrade spôsobili ekologickú katastrofu. Sóda pomôže tiež pri umývaní rúk. Ak ste starostlivo pracovali na záhrade, musíte si dôkladne umyť ruky. Použite jedlú sódu k tomu, aby ste sa dostali do všetkých záhybov na rukách. Nezabudnite potom naniesť hydratačný krém na ruky.

postrekovanie rajčín
postrekovanie rajčínwww.gettyimages.com

Jedlá sóda ovplyvňuje kvalitu pôdy

Keď pridáte do vody trochu sódy, zmení sa tým pH pôdy. Vždy by ste mali pH pôdy kontrolovať. To urobíte tak, že nalejete trochu vody na zem. Prisypte k nej jedlú sódu, a ak uvidíte, že viditeľne reaguje a je bublinková, je pôda kyslá a pH nízka. Pridaním jedlej sódy tak budete skvalitňovať pôdu a vďaka tomu sa zelenine aj ďalším rastlinám povedie oveľa lepšie.

Jedlá sóda pomôže tiež proti slimákov. Tí môžu spôsobiť katastrofu, pretože požierajú  listy kapusty alebo iných rastlín. Posypte jedlú sódu okolo týchto rastlín – jedná sa o šetrnú metódu, ktorá slimáky nezahubí, ale už sa na posypané miesto nebudú vracať. Ak zmiešate 7 lyžíc jedlej sódy, 3 lyžice tekutého mydla a 20 litrov vody, môžete touto zmesou polievať rastliny každých pár dní. Niektoré rastliny ale môžu byť na túto zmes citlivé, preto sledujte, ako na zmes reagujú.

Ak kompost vonia, môžete ho niekoľkokrát prehodiť tam a späť. Sóda bráni usadeniu niektorých kyselín, zbavíte sa tak nežiaducich pachov. Kompost ale vždy bude určitým spôsobom zapáchať, takže od sódy nemôžete očakávať zázraky. Do kvetináča môžete pridať tenkú vrstvu sódy, pretože tým predĺžite zasadenej  kvetine život. Kŕmidla pre vtáky sódou ľahko vyčistíte. Stačí do nej namočiť vlhkú handričku a odstrániť škvrny.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.