Vedeli ste, že med obsahuje enzýmy na podporu rastu koreňov v rastlinách?
Má tiež úžasné antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové vlastnosti, ktoré zachránia vaše rastliny pred hnilobou a infekciou.
Med funguje ako koreňový hormón
Med milujú nielen ľudia ako skvelú pochutinu a sladidlo, ale majú ho v obľube aj rastliny. Dokonca má pre nich obrovskú škálu zdravotných výhod. Je to skvelé prírodné antiseptikum a má aj antifungálne vlastnosti. Oboje je považované za jeden z dôvodov, prečo med funguje ako bezchybný koreňový hormón. Jedna polievková lyžica medu obsahuje asi 64 kalórií a 17 gramov sacharidov, z ktorých väčšina pochádza z cukrov. A tak rastlinám poskytuje potrebnú podporu, rovnako ako nám ľuďom. Jednoducho rastlinám dodá energiu. Okrem toho, že med urýchli rastlinám rast, zároveň dokáže ochrániť pred bakteriálnymi alebo hubovými problémami, čo im pomáha k zdravému vývoju.
Ako si medový elixír pripraviť
Budete potrebovať :
1 polievková lyžica (15 ml) medu
2 šálky (0,47 l) vriacej vody
Lepší je vždy med od včelárov, ten prináša najlepšie výsledky. Ak si ho zaobstaráte v obchode, zistite si, či prešiel pasterizáciou. Tomu sa vyhnite, pretože je zbavený prospešných vlastností, ktoré majú rastlinu podporiť v raste. Niektoré predajne však ponúkajú aj klasický „surový“ alebo „čistý“ med.
Rozmiešajte med s vriacou vodou, len med už nevarte a nechajte zmes vychladnúť. Rozpustený med vo vode nalejte do vzduchotesnej nádoby a než ju budete používať, skladujte ju niekde mimo dosahu svetla. Tento elixír by vám takto mal vydržať až celé dva týždne.
Ako nadopovať rastliny
Pripravte si rez rastlín, ktoré chcete použiť na zakorenenie, dlhé niečo okolo 15 až 30 cm a zrezané v uhle 45 stupňov. Existuje niekoľko metód, vyberte si tú vašu.
Jednotlivé stonky ponorte asi do tretiny a nechajte pôsobiť cca 12 hodín. Potom rastlinky vyberte a preneste do pohára, kde budú môcť pustiť korene, alebo ich rovno zasaďte do pripravenej zeminy.
Koniec rezu namočte do neriedeného medu a otáčajte ním tak, aby ste okolo neho vytvorili tenkú vrstvu. Potom ho zasaďte do pestovateľského substrátu.
Tiež môžete najprv rezy namočiť do vody, potom ich obaliť v škorici, a nakoniec vložiť do medu. Škorica ešte viac podporí zakoreňovanie.
Pomôže aj obyčajné droždie
Veľmi podobne pôsobí aj droždie, ktoré dodá rastlinám potrebné živiny. Vezmite pol lyžičky sušeného alebo čerstvého droždia a zmiešajte ho s litrom teplej vody. Pripravenú rastlinu ponorte asi do polovice do zmesi a nechajte 24 hodín odpočívať. Potom stonku opláchnite a premiestnite do substrátu.
Šťava z aloe vera
Aloe nikdy nesklame, a to ani v tomto prípade. Iba 10 kvapiek čerstvej šťavy stačí na to, aby stimulovali rast koreňov pri rezoch kvetín alebo byliniek. A navyše aktívne zabráni prípadnej hnilobe. Približne po týždni od pridania prvej dávky aloe nakvapkajte do pohára s vodou, ešte raz rovnaké množstvo a určite sa onedlho dočkáte zdravých korienkov.