Lopúch je liečivkou, ktorý vás zbaví ekzému
Jeho koreň má mnoho pozitívnych účinkov, a to najmä na pokožku postihnutú ekzémom alebo lupienkou. Tinktúra alebo masť uľaví a ich výroba je jednoduchá.
Liečivý lopúch
Lopúch je liečivá bylina. Detoxikuje, je močopudný a pôsobí pozitívne na celú vylučovaciu sústavu, rovnako tak je dobrý na zažívanie. Pomáha pri kožných ochoreniach a ťažkostiach, na plesne aj akné, na ekzémy, vyrážky. Môžete ho poznať aj ako bodliak – jeho kvetné úbory sú pichľavé a rady držia na oblečení alebo vo vlasoch.
Korene majú úžasné účinky. Lopúch spoznáte okrem guličiek aj podľa listov. Má vajcovité až okrúhle listy. Mohli by ste si ho pomýliť s deväťsilom. Ten má ale listy okrúhle a na ich rube nájdete deväť žíl. Lopúch ich má viac. Akonáhle na neho v lete v čase kvitnutia narazíte, miesto si označte a na jeseň sa pre jeho koreň vráťte. Na liečebné účely sa totiž používa takmer výhradne on.
Ako získať koreň lopúcha
Korene lopúcha rovnako ako iných bylín sa všeobecne vyrývajú na jeseň, kedy ide sila z rastliny späť do zeme. V koreni je jej najviac. Ukladá sa tam, aby rastlina prežila zimu. Na tento účel by ste nemali používať kovové nástroje, teda ani rýľ. Podľa starých tradícií bolo odporúčané použiť na vyrytie koreňa jeleniu parožiu. Ďalšou tradíciou je si pre koreň prísť mimo úsvitu, teda buď ráno pred úsvitom, alebo večer po ňom.
Tinktúra z lopúcha
Z koreňa lopúcha si môžete vyrobiť účinnú tinktúru. Jej výroba je veľmi jednoduchá a budete k nej potrebovať len dve suroviny – koreň, potom alkohol a pálenku. Tinktúra pomáha predovšetkým s ekzematickou či inak chorou kožou. Koreň po vyrytí len ľahko umyte. Pri dôkladnom drhnutí by ste poškodili vrchnú kôru, ktorá obsahuje najviac účinných látok. Nakrájajte ho na drobné kúsky.
Naplňte nádobu koreňom zhruba do jednej tretiny. Aj to je pri všetkých tinktúrach rovnaké. Potom nádobku dolejte alkoholom. Pretože koreň je materiál s tvrdšou štruktúrou, môžete na výrobu tinktúry použiť aj silnejšiu pálenku. Siahnite teda pokojne po 60 alebo 70%. Pokiaľ ale nemáte, vystačíte si s bežným 40% alkoholom. Nádobu uzavrite a dajte najlepšie na miesto, kde na ňu bude svietiť slnko.
Kvôli štruktúre je taktiež nutné nechať koreň macerovať dlhšie, a to 6 až 8 týždňov. Potom prelejte cez sitko a môžete užívať. Užívajte ako prevenciu aj v prípade problémov – 20 kvapiek ráno, 20 kvapiek večer. Môžete užívať mesiac v kuse, potom na 14 dní vynechajte a opäť pokračujte s ďalším mesačným cyklom.
Lopúchová masť alebo krém na ekzém
Ekzematickej pokožke dospelých i detí, ale aj koži s lupienkou alebo atopickým ekzémom môžete pomôcť lopúchovým krémom alebo masťou. Masť má ako základ masť, krém či bambucké maslo. Do hrnca dajte 250g masti a zahrejte.
Vložte doň nasekaný koreň a môžete aj natrhať a pridať niekoľko pekných zelených listov. Je vhodné ich takto upotrebiť. Na miernom ohni zohrievajte asi 10 minút. Nechajte vychladnúť a opakujte po dva dni. Potom preceďte cez sitko. Podobne postupujte s bambuckým maslom pri výrobe krému. Rozohrejte ho a dajte doň koreň aj listy. Asi 20 minút zahrievajte a nechajte stuhnúť. Opakujte dva alebo tri dni a nakoniec preceďte. Krém aj masť skladujte v chladničke. Pretože lopúch nie každému vonia, môžete pridať aj pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.