Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kostihoj lekársky ako zázračný prostriedok na kĺby

reklama:
reklama:
Kostihoj lekársky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Bylina, ktorá sa v liečiteľstve používa už skoro tisíc rokov. Jej účinky môžete vyskúšať aj vy, najlepšie pomocou prostriedkov, ktoré si pripravíte doma..

Kostihoj lekársky
www.gettyimages.com

Rastie prakticky všade – od nížin až do hôr. Objavuje sa tam, kde sú hlinité a ílovité pôdy bohaté na živiny a kde je aspoň trochu vlhko. Nájdete ho tak nielen na okrajoch lesov, ale aj na rumoviskách a v starých záhradách.

V liečiteľstve sa používa predovšetkým jeho koreň, niekedy aj listy. Práve z koreňa, ktorý sa vyznačuje čiernou farbou, si môžete pripraviť hojivý zábal. Uľaví nielen vašim boľavým kĺbom, ale aj svalom. Pomôže ako prostriedok pri liečení menších zranení pohybového aparátu, napríklad podvrknutého členku. Z čerstvého koreňa kostihoja použite mladšie a nedrevnaté časti.

Tie nastrúhajte najemno a rozmiešajte s vaječným bielkom. Potom naneste na postihnuté miesto a previažte silnejšou gázou alebo obväzom. Aby ste zvýšili účinok, cez obväz natiahnite ešte igelit, pod ním sa zábal zaparí. Potom ešte znovu previažte..Šatkou či šálom..

Kedy koreň zbierať

Koreň si môžete nazbierať kedykoľvek od jari do jesene. Nemusíte ho používať iba čerstvý, ale nastrúhaný si usušte, aby ste mali zásobu na zimné mesiace. Môžete si ho sušený kúpiť aj v bylinkárskom obchode.

Čo všetko kostihoj dokáže?

Najmocnejší je kostihoj práve v liečbe reumatických a artritických kĺbových či pohybových ťažkostí. Pomáha tiež pri liečení menších zranení (vrátane rán), dokáže aj mierne tlmiť bolesť. Rovnako moderná medicína ho odporúča ako podpornú liečbu pri regenerácii zlomenín ak dispozícii je v lekárňach vo forme rôznych mastí a masážnych krémov. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča ako obklad na predkolenia, liečil sa s ním aj kašeľ a používal sa na najrôznejšie tráviace ťažkosti. Z nastrúhaného koreňa kostihoja sa s obľubou vyrábajú osvedčené domáce mastičky a oleje, ktoré sú veľmi účinné vzhľadom na množstvo a čerstvosť obsiahnutých látok.

Pri vnútornom použití je však na mieste veľká opatrnosť, pretože kostihoj obsahuje alkaloidy, ktoré môžu byť karcinogénne. Pri dlhšom vnútornom používaní môžete svojmu zdraviu skôr uškodiť než prospieť. Preto ho radšej používajte len tam, kde je najspoľahlivejší, teda ako vonkajšia pomoc pri najrôznejších pohybových problémoch.

reklama:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.