Zatočte so škodcami v záhrade raz a navždy
Škodcovia sú postrachom kvetov, stromov aj zeleninových záhonov. Záhradkári sa často v prvom kroku snažia bojovať proti týmto parazitom biologickými prípravkami. Ak však nezaberajú, väčšinou siahnu po chemických prípravkoch. Akých škodcov nájdete bežne vo vašich záhradách a ako ich vyhubiť?
Malý prehľad škodcov v záhradách
Títo škodcovia robia vrásky na čele mnohým záhradníkom. Zistite, aký typ škodcu v záhrade máte a vďaka tomu budete môcť použiť vhodný prípravok – biologický alebo chemický.
Vošky
Vošky sú malé tvory do 4 milimetrov. Niektoré druhy majú krídla, iné majú telo pokryté štetinkami. Vylučujú lepkavú tekutinu, ktorá priťahuje ďalších škodcov – mravcov. Okrem toho podporujú vznik plesní na rastlinách. Najčastejšie napádajú ovocné stromy, ale nájdete ich už aj na zelenine, ako je napríklad paprika. Biologické spôsoby ich odstránenia sú rôzne. Môžete do blízkosti napadnutých rastlín zasadiť napr. levanduľu, rozmarín alebo šalviu. Vôňa týchto bylín ich totiž odpudzuje. Staviť však môžete aj na chemické prípravky proti škodcom.
Mlynárik kapustový
Mlynárik je motýľ s jemnými žltými krídlami. Už podľa názvu tušíte, že napáda najmä kapustovú zeleninu. Húsenice mlynárika vedia nechať na tejto zelenine poriadnu spúšť. Ak sa chcete vyhnúť chemickým postrekom, nasaďte blízko zeleniny šalviu alebo mätu.
Slimáky a slizniaky
Či už nájdete v záhrade slimáka s ulitou alebo slizniaka bez ulity, oba typy si robia chute na vašu zeleninovú záhradu. Jahody, kapusta aj šaláty sú najčastejšie slimákmi napádané. Pozor by ste mali dať aj na tulipány, ktoré taktiež slimáky a slizniaky obľubujú. Hoci proti slimákom sú najúčinnejšie chemické prípravky proti škodcom, je niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť aj prírodnou cestou. Môžete ich napríklad pracne zbierať alebo im nastražiť pascu z ovsených vločiek.
Chemické ošetrenie rastlín
Ak žiadny zo spomínaných biologických spôsobov nezaberá, je čas siahnuť po chémii. Chemické prípravky proti škodcom nájdete na takmer každý typ. Je preto vhodné vedieť, s akým problémom v záhrade bojujete a podľa toho voliť daný pesticíd – insekticídy, herbicídy, akaricídy, algacídy a iné.
Aj trávnik má svojich škodcov
Hoci by sa zdalo, že trávnik je na údržbu v záhrade najjednoduchší, opak môže byť pravdou. Aj na trávniku nádhernej japonskej záhrady môžete pozorovať neželaného škodcu, ktorým sú buriny. Typ buriny závisí najmä od veku trávnika. Pri novozakladaných trávnikoch sa môžete najčastejšie stretnúť s ježatkou, mohárom alebo pýrom. Staršie trávniky vie potrápiť púpava alebo sedmokráska.
Ako bojovať s burinou
Dôležité je myslieť na prevenciu už pri zakladaní trávnika. Aké preventívne kroky je teda potrebné vykonať?
- pred samotným siatím je potrebné celú plochu ošetriť herbicídmi,
- siať trávnik vo vhodnom období na jar alebo jeseň,
- používať kvalitné osivo,
- pravidelne trávnik udržiavať kosením a hnojením.
Ak aj napriek preventívnym opatreniam spozorujete burinu, konať treba rýchlo. Najúčinnejšie sú chemické prípravky proti burinám, v ich selektívnej alebo totálnej podobe, a ich pravidelné používanie. Tie si vedia s burinami poradiť raz a navždy.
Informačný servis