Ako sa starať o nábytok, aby vyzeral ako nový čo najdlhšie?
Určite to poznáte aj vy, keď máte nový, pekný kúsok nábytku doma a zrazu na ňom zbadáte ryhu. Vtedy vo vašich očiach stratí na hodnote a prajete si, aby neexistovali škrabance. Tomu sa dá predísť, ak zavediete správne opatrenia. Existujú rôzne formy fólie a iných ochranných prvkov, ktoré predĺžia životnosť a výzor vášho nového nábytku. Poďme si ich predstaviť.
Nevyhadzujte peniaze oknom
Investovanie do nábytku vo vašom dome a kancelárii nie je nikdy lacné. Kompletná súprava pohovky, kresla a barových stoličiek vás môže stáť viac ako 1 500 eur. Nechcete predsa premrhať svoje investície na tieto veci len aby vám vydržali 1 rok. V takom prípade sa vám zídu tieto tipy, ako môžete efektívne udržiavať stav a krásu svojho drahého nábytku. Okrem toho môžete kedykoľvek zavolať služby čistenia nábytku, aby ho dôkladne prečistili.
Ešte predtým, ako niečo kúpite
Mali by ste poznať materiály, z ktorých sa nábytok najčastejšie využíva. Ak poznáte dané materiály a ich vlastnosti, viete, ktoré kúsky vám vydržia najdlhšie. Každý materiál sa časom rozpadne, záleží od toho, po ako dlhej dobe a kedy na ňom bude vidno škody. Vo všeobecnosti sú najlepšie materiály na nábytok práve tieto: hliník, liaty hliník, kovaný hliník, drevo, nehrdzavejúca a zvárková oceľ.
Uistite sa, že zakaždým, čo na nábytku nájdete aj menšie škody, opravíte ich čo najskôr. K tomu, aby ste si tieto poškodenia všimli včas vám pomôže návyk pravidelného čistenia. Rovnako ako všetky ostatné veci vo vašom dome, keď si zvyknete ich často čistiť, znižujete záťaž škvŕn, zápachu a škôd spôsobených vodou. Váš čalúnený nábytok a kožené pohovky vyžadujú jemnú pozornosť pri správnom čistení a údržbe.
Ako na čistenie?
Predchádzajúci odsek sme zakončili čistením, pri tejto téme ešte chvíľu ostaneme. Nezabudnite váš nový a krásny nábytok raz za čas povysávať alebo utrieť čistou handričkou, aby ste odstránili mastnotu, prach a rôzne druhy špiny. Medzitým máte tiež možnosť využiť profesionálne parné čistenie nábytku pre všetky vaše lukratívne pohovky, pohovky, sedačky a drevený nábytok. Zbytočne to s tým však nepreháňajte a doprajte si aj čas na oddych.
Pred čistením nábytku sa uistite, že ste si prečítali štítok s pokynmi na umývanie. Pri dezinfekcii alebo parnom čistení vášho čalúneného nábytku budete spravidla používať iba jemné alebo neutrálne čistiace roztoky. Pred čistením nábytku sa uistite, že ste si prečítali štítok s pokynmi na umývanie. Pri dezinfekcii alebo parnom čistení vášho čalúneného nábytku budete spravidla používať iba jemné alebo neutrálne čistiace roztoky.
Starostlivosť o drevený nábytok
Tvrdé drevo je najvýhodnejšie a najčastejšie používané pri nábytku. Majú dlhú životnosť a ich textúra umožňuje remeselníkom postaviť nábytok s nádhernými rezbami. Mäkké drevo, ako je borovica a céder, sa dá ľahko získať a stojí menej v porovnaní s tvrdým drevom. Ak by vás zaujímalo, ako na ošetrenie mangového dreva, mahagónu, akácie či palisanderu, pomôžu vám k tomu pripravky na to stvorené. Ako však postupovať? Poradíme vám.