Aká je ideálna farebná schéma pre vašu kuchyňu? Rozhoduje veľkosť i orientácia
Farebná schéma miestnosti má nielen estetický význam. Uvážlivo zvolený odtieň dokáže kuchyňu opticky zväčšiť a môže tiež slúžiť ako prostriedok pre jej zónovanie. Výber farby by mal vychádzať z veľkosti miestnosti, ako aj z jej orientácie na svetové strany, ktorá ovplyvňuje množstvo prirodzeného svetla. Inšpirujte sa dizajnérskymi tipmi, ktoré pozdvihnú vašu kuchyňu na vyšší level.
Farebná schéma pre malé kuchyne
Najobľúbenejšou farbou pre malé kuchyne je samozrejme biela, ktorá efektívne odráža svetlo, a tak vytvára ilúziu väčšieho a vzdušnejšieho priestoru. Používanie bielej pritom vôbec nemusí byť nudné! Pocit tepla pomôžu do kuchyne vniesť odtiene s podtónom žltej, napr. Ivory alebo Cotton white. Môžete ich kombinovať aj s ďalšími svetlými a hravými farbami, napr. pastelovou modrou či pudrovou ružovou. Chladné pôsobenie kuchyne zjemnia aj prírodné prvky, ako sú drevené pracovné dosky či zelené rastliny a bylinky.
Tip: Ak sa chcete viezť na vlne trendov, vyskúšajte dvojfarebné kuchynské linky a bloky – spodný rad skriniek bude v tmavej farbe, kým závesné jednotky ponecháte svetlé, resp. to urobíte reverzne.
Farebná schéma pre veľké kuchyne
V kuchyni s väčšou rozlohou máte prirodzene viac možností. Takýto priestor zväčša disponuje aj väčším množstvom okien, cez ktoré prúdi viac denného svetla, preto sa nemusíte báť používať tmavé a odvážne farby. Ponúka sa tu tiež možnosť zónovania. Pomocou farby jednoducho oddelíte obývaciu či jedálenskú časť od zvyšného priestoru. Tmavé farby majú navrch aj z pohľadu praktickosti – lepšie maskujú nečistoty. Sú tak skvelou voľbou do rušnej kuchyne. Okrem toho prehlbujú priestor, takže ani v rozľahlej kuchyni nebude mať pocit, že sa strácate.
Tip: Najnovšie kuchynské trendy odkazujú na nábytkové jednotky v námorníckej modrej alebo poľovníckej tmavozelenej, ktoré dobre fungujú s mramorovými i drevenými pracovnými doskami.
Farebná schéma pre kuchyne orientované na sever
Kuchyne otočené na severnú stranu sa vyznačujú chladnejším dojmom, nakoľko sem prúdi menej prirodzeného svetla. Aby ste sa tu cítili príjemne aj počas rána alebo neskôr poobede, keď bude denného svetla ubúdať, používajte sýte farby, ktoré kuchyňu rozžiaria a pridajú jej teplo a hĺbku. Za týmto účelom dobre fungujú neutrálne hnedé odtiene, ale aj výrazná žltá alebo oranžová farba na kuchynskej linke, stene či doplnkoch.
Farebná schéma pre kuchyne orientované na juh
Naopak kuchyne orientované na juh majú tendenciu byť až príliš prežiarené slnečným svetlom. Intenzitu tohto žiarenia pomáha zjemniť studená farebná paleta a zemité tóny, ktoré miestnosť zjednotia, napr. modrá, fialová alebo zelená. Pre finálne úpravy, teda úchytky, lustre či vodovodné batérie, zvoľte kovové prevedenie – mosadzné alebo medené prvky budú dokonale dopĺňať vašu tmavú kuchynskú linku.
Informačný servis