Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo vám pomôže pri hnilobe koreňov orchideí?

reklama:
reklama:
Čo vám pomôže pri hnilobe koreňov orchideí?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čo vám pomôže pri hnilobe koreňov orchideí? Foto: www.gettyimages.com

Orchidea je krásna izbová kvetina, ktorá dokáže ozvláštniť každý interiér svojimi krásnymi kvetmi. Pokiaľ vám ale zrazu začne chradnúť, rýchlo zasiahnite.

V súčasnosti je známych okolo 20 000 divokých a 70 000 šľachtených odrôd. Vďaka svojim pestrofarebným kvetom sú mimoriadne populárne, hoci sú veľmi citlivé. Potrebujú predovšetkým správnu starostlivosť. Pokiaľ niečo z toho porušíte, rýchlo sa to na nej prejaví, predovšetkým na koreňoch. A to je prvá vec, ktorú by ste tiež mali skontrolovať vo chvíli, keď s kvetinou nie je niečo v poriadku. Čo vďaka tomu môžete zistiť?

Prečo hnijú korene

Pokiaľ rastlina nie je v dobrej kondícii, začnú jej spravidla hniť korene. Najčastejším dôvodom býva nedostatok, alebo naopak prebytok svetla, premokrenie substrátu, zlá voda na zálievku, hubová choroba či vek rastliny. Preto je nutné hneď, ako orchidea vykazuje, že s ňou niečo nie je v poriadku, skontrolovať práve korene. Pokiaľ stále existuje aspoň časť zdravého koreňového systému, rastlina sa môže uzdraviť.

Prvá pomoc

V prvom rade vyberte rastlinu celú z kvetináča a odstráňte prebytočný substrát. Potom skontrolujte všetky korene. Zdravé korene majú strieborne šedozelenú farbu so zelenými končekmi a sú pevné. Napadnuté korene hnilobou odstráňte dezinfikovanými nožnicami. Žlto sfarbené, zelené či biele korene neodstraňujte, z nich ešte môžu vyrašiť nové. Pokiaľ je to možné, ošetrite zvyšok koreňového systému fungicídom, ktorý pomôže zahubiť zostávajúce baktérie a plesne. Orchidea potom nechajte 24 hodín ležať voľne na čistom vzdušnom mieste.

Naspäť do kvetináča

Orchidea bude opäť nutné znovu zasadiť. V žiadnom prípade ju ale nedávajte do pôvodného kvetináča. A ak iný nemáte, potom ho najskôr dôkladne vydezinfikujte. Rovnako použite úplne nový substrát určený pre orchidey, ktorý jej poskytne aj dostatok živín. Kvetinu sa snažte zasadiť tak, aby boli v substráte ukryté všetky jej korene, ktoré sa tak budú môcť rozrásť, čo rastlina potrebuje. Čo sa týka kvetináča, použite ideálne priehľadný a nechajte ho nejakú dobu bez kvetináča, aby mali korene čo najviac svetla a sily. Nezabudnite tiež na dostatok drenážnych otvorov, aby nedošlo k premokreniu kvetu a následnej hnilobe koreňov. Orchidea potom umiestnite na svetlé stanovište so stabilnou teplotou a doprajte ju potrebnú starostlivosť vrátane zálievky a rosenia.

Zdroj: orchidfriends.com, orchidbliss.com., bydleni.instory.cz

reklama:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.