Máte zarosené okná zvnútra? Zbavíte sa ho pomocou niekoľkých vychytávok
Boj proti zahmleným oknám počas chladných mesiacov nemusí byť nekonečným zápasom. Predstavujeme vám efektívne stratégie a jednoduché triky, ako udržať vaše okná čisté a bez kondenzácie. Čítajte ďalej a zistite, ako si môžete užívať jasné výhľady aj v najchladnejšom období.
Máte problém so zarosenými oknami? Nie ste sami, hlavne v tomto období
Vyhriaty dom alebo byt, vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri a nízke vonkajšie teploty sú hlavnými príčinami, prečo sa ráno na oknách objavuje rosa, ktorú môžete prakticky zotierať. Ako sa tejto nepríjemnosti zbaviť, aby ste nemuseli neustále utierať orosené okná? Existuje niekoľko šikovných trikov.
Prečo sa okná rosia?
Rosenie okien vo vnútri domov a bytov je dôsledkom nadmernej vlhkosti vzduchu. Platí pravidlo, že čím vyššia je vlhkosť vzduchu v interiéri, tým viac sa okná rosia. Tento problém nás trápi najmä na jeseň a v zime, keď doma kúrime a vonku panujú nízke teploty.
Kondenzácia vlhkosti vo vzduchu nastáva, keď sa teplý a vlhký vzduch vo vnútri miestnosti stretne s chladnejším povrchom, ktorým je práve okno. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako predísť tomuto problému alebo aspoň minimalizovať jeho vplyv. Ako teda zabrániť roseniu okien?
Udržiavajte optimálnu vlhkosť vzduchu
Aby ste predišli problémom so zarosenými oknami zvnútra, je dôležité doma sledovať doporučenú vlhkosť vzduchu. V zimnom období by sa mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 60 percent. Relatívnu vlhkosť vzduchu vyššiu než 60 percent si doma všimnete práve na orosených oknách. Ako sledovať vlhkosť vzduchu? Zaobstarajte si vlhkomer, vďaka ktorému budete mať vždy prehľad.
Dodržiavajte zásady pre predchádzanie zbytočnému zvyšovaniu vlhkosti vzduchu
- Pri varení používajte pokrievky a nechajte zapnutý digestor.
- Udržujte umývačku riadu zatvorenú, kým sa riad úplne nevysuší.
- Bielizeň sušte výlučne vonku alebo v sušičke.
- Po sprchovaní alebo kúpeli otvorte v kúpeľni okno na maximum. Dvere kúpeľne smerujúce na chodbu však nechajte vždy zatvorené.
Správne a pravidelne vetrajte
V každej miestnosti vášho domu alebo bytu každý deň dôkladne vetrajte. Otvorte okná na šírku a vetrajte nepretržite asi 4 až 6 minút. Toto vetranie by malo byť pravidelné, rýchle a intenzívne, aby sa vzduch v miestnosti úplne vymenil. Dodržujte však pravidlo, že budete takto vetrať len pri suchom počasí. Ak vonku prší, vetranie obmedzte.
Zaroseným oknám predídete aj pomocou niekoľkých trikov
- Dodržiavajte pravidlo 21-50. Toto pravidlo hovorí, že pri ideálnej izbovej teplote 21 °C by vlhkosť v miestnosti nemala prekročiť 50 percent.
- Do dekoratívnych nádob, ktoré umiestnite na okenný parapet, pridajte suchú ryžu, podstielku pre mačky alebo silikagél. Tieto materiály majú schopnosť absorbovať vlhkosť.
- Pestujte izbové rastliny, ktoré vzdušnú vlhkosť znižujú, a nie zvyšujú. Domov si zaobstarajte napríklad papraďou, brečtanom, dypsisom alebo fitóniou.
- Zaobstarajte si domov špeciálne tablety s nádobkou, ktoré absorbujú vlhkosť a pomôžu udržiavať optimálnu vlhkosť vo vašom domove.
Nezabudnite na pravidelnú kontrolu tesnení okien. Staré alebo poškodené tesnenia môžu spôsobiť únik teplého vzduchu a prísun chladného vzduchu zvonku, čo zvyšuje riziko kondenzácie. Vymenením alebo opravou tesnení môžete znížiť vlhkosť v miestnosti a zabrániť roseniu okien.