Aký materiál na záhradné cestičky?
Záhradné cestičky väčšinou spájajú miesta, ktoré najčastejšie používame.
Vedú napríklad od domu k bazénu, k altánku, záhradnému domčeku či k okrasnému jazierku. Dobre vykonaná záhradná cestička je nielen funkčná, ale má aj okrasný charakter. Dôležité je však aj vybrať ten správny materiál.
Vhodne zvolený materiál dotvorí výsledný dojem z našej záhrady. Ochráni záhradu pred nevzhľadnými vyšliapanými miestami a tiež celkovo vylepší jej vzhľad. Pri výbere materiálu pre záhradné cestičky treba brať ohľad najmä na veľkosť záhrady. Pretože to, čo sa na veľkej záhrade stratí, môže na tej menšej pôsobiť nevkusne. Do miest, kde nechodíme príliš často, prípadne nechceme narušiť plochu trávnika, môžeme použiť tzv. šľapáky, ktoré je možné viesť aj cez trávnaté plochy, kríkové výsadby či trvalkové záhony.
Záhradné cestičky je možné podľa pevnosti povrchu rozdeliť na:
Spevnené – tvoria ich celistvé kamenné či betónové dlažby, keramické dlažby či liaty betón. Môžu byť stavebne náročnejšie, plocha by tak mala mať dlhú životnosť a byť pokiaľ možno bezúdržbová. Pevné plochy často zle vsakujú vodu, najmä pokiaľ ide o jednoliate betónove plochy či kamene vsadené do betónu, tak tie vodu nevsakujú vôbec. Je dôležité, aby dažďová voda nestekala k budovám.
Čiastočne spevnené – sú tvorené z nášľapných kameňov a škáry medzi nimi sú vyplnené hrubým štrkom či drievkami. Hodí sa najmä do minimalistických záhrad, alebo záhrad postavených v japonskom štýle. Tieto plochy tiež vyžadujú dostatočnú drenážnu vrstvu, aby nedochádzalo k problémom so vsakovaním vody.
Nespevnené – cestičky sú vysypané pieskom, okruhliakmi, mulčovacou kôrou atď. Sú ideálne do väčších záhrad. Aj tu je nutné si pred položením povrchového materiálu pripraviť podklad s dostatočnou drenážnou vrstvou.
Materiál je treba voliť tiež podľa toho, či hodláme cestičky využívať aj za dažďa, snehu či mrazu, pretože napríklad leštené kamene, glazované dlaždice, alebo ďalšie hladké materiály sú za daných podmienok klzké. Nebezpečenstvo pádu nám ale nehrozí napríklad na nášľapných tehlách, hrubých betónových tvarovkách, pieskovom či štrkovom povrchu.
Materiály záhradných cestičiek
Drevo
Drevo je prírodným materiálom, a preto úplne dokonale zapadá do vzhľadu každej záhrady. Pre záhradné cestičky a chodníky je však možné ho použiť len v prípade, že má kvalitnú impregnáciu. Po impregnácii by sa už nemal jeho povrch narušiť. Napriek tomu je však životnosť takých cestičiek do istej miery obmedzená. Najefektívnejšia, ale pomerne drahá, je hĺbková impregnácia, ktorou sa zaoberajú špecializované firmy. Takto ošetrené drevo získa nazelenalý nádych a je možné ho moriť len tmavšími odtieňmi. Poslednou dobou sú pre použitie v záhrade veľmi obľúbené železničné podvaly, pri ktorých je však potrebné si dať pozor na ich umiestnenie. Sú nevhodné do blízkosti záhonov so zeleninou, pretože bývajú ošetrené asfaltovou impregnáciou. Oveľa lepšie je použiť na záhradné cestičky napríklad guľatinu, ktorá sa kladie rezom dolu. Dobre vyzerá tiež klasická vonkajšia drevená podlaha napríklad z duba, ktorá sa okrem záhradných cestičiek hodí aj na terasy, balkóny, podlahy altánov a veľa ďalších vecí.
Prírodný kameň
Jedným z najvhodnejších materiálov pre záhradu je bezpochyby prírodný kameň. Najčastejšie sa používa žula, rula, pieskovec či kremenec. Kamene sa dobre kombinujú so všetkými materiálmi a hodia sa tak takmer do akejkoľvek záhrady. Kameň je navyše veľmi nadčasový materiál, ktorý si uchová svoju originálnu podobu. Plocha vytvorená z kameňov je pri kvalitnej pokládke veľmi trvanlivá, je odolná voči prírodným podmienkam i záťaži. Kamene sú väčšinou k dostaniu vo forme rezaných alebo štiepaných pravouhlých dosiek. Ak chceme docieliť efekt, že je chodník na záhrade už peknú riadku rokov, vyberieme kamene mnohouholníkového tvaru a s ich pokládkou sa trochu pohráme.
Kamenný koberec
Zaujímavou možnosťou pre vytvorenie záhradného chodníka alebo cestičky je tiež kamenný koberec, čo je univerzálny finálny povrch z prírodných kamienkov, ktorý sa aplikuje na najrôznejšie typy vonkajších plôch a podložia. Kamenný koberec má niekoľko výhod – je mrazuvzdorný, vodopriepustný, má skvelé protišmykové vlastnosti a zároveň je tiež nenáročný na údržbu (v lete aj v zime). Kamenné koberce sú k dostaniu v rôznych hrúbkach, od 1 až po max. 6 cm. Riečny či mramorový štrk sú spojené špeciálnymi UV spojivami.
Betón
Betónová dlažba je na nerozoznanie od prírodného kameňa a je skvelým doplnkom, ktorý rozžiari vašu záhradu a okolie domu. Pre dláždenie vonkajších plôch je úplne ideálny a svojimi vlastnosťami víťazí nad ostatnými materiálmi. Je kvalitný, má vysokú odolnosť proti poškodeniu, dlhú životnosť a pokládka je bezproblémová. Výhodou je, že sa vyrába v pestrej škále atraktívnych farieb, špeciálnych povrchov tvarov a rozmerov. Dlažobné systémy bývajú doplňované o najrôznejšie tvarové diely.
Zámková betónová dlažba – zámková dlažba bola pôvodne určená predovšetkým na veľké priestranstvo, vytvárali sa z nej pešej zóny, priestory pred garážou a ďalšie dosť zaťažované plochy, ako napríklad príjazdové plochy k domom. V dnešnej dobe sa však stále častejšie používa aj pre záhradné cestičky. Umožňuje vytvárať veľké množstvo vzorov, tvarov a farebných riešení. Jej pokládka je jednoduchá, jednotlivé betónové diely sa kladú tak, že do seba vďaka zámku zapadajú. Zaťaženie je tak rozložené rovnomerne
Skladaná betónová dlažba – skladaná dlažba je ďalšou možnosťou betónovej pokládky. Podobá sa zámkovej dlažbe a pokládka je založená na rovnakom princípe. Rozdielom je, že oproti dlažbe zámkovej je dlažba zložená z kociek rôznych veľkostí, ktoré nemajú onen „zámok“. Záhradná cestička tak vďaka skladané dlažbe získa prirodzenejší vzhľad.
Vzhľady betónových záhradných cestičiek
Betónová dlažba dnes môže svojím vzhľadom pripomínať mozaikovú skladbu plochých kameňov starostlivo opracovaných skúseným kamenárom. Môže tiež vytvárať priestorový efekt dláždenej plochy. Niektoré moderné dlažby umožňujú dosiahnuť výrazný vizuálny efekt a možno s nimi dokonca vytvoriť 3D obrazce alebo mozaiky s hviezdicovými tvarmi. Betónové prvky môžu vyzerať aj ako ploché okruhliaky rôznych veľkostí a krásne tak imitovať kamennú záhradnú dlažbu. Po zasypaní škár medzi okruhliakmi štrkom alebo vyplnenie škárovacou zmesou pôsobí betónová dlažba veľmi prirodzeným dojmom.
Zaujímavé sú tiež tvarovo odlišné betónové platne, ktorými môžeme v záhradách veľmi originálne nahradiť klasické bridlicové šlapáky. Dnes je k dostaniu špeciálna dlažba s veľmi vernou povrchovou patinou, ktorú možno zakomponovať do najrôznejších záhradných zákutí. Hodí sa všade tam, kde je nutné čas od času prejsť trávnikom a pritom nie je potrebné budovať dláždený chodník. Z betónu je možné napodobniť nielen bridlicu, ale aj drevo. Vašu záhradu tak môže zdobiť šľapák, ktorý bude perfektnou betónovou imitáciou dreva.
Veľmi efektne môžu vyzerať takisto dlažobné nášľapne dosky, ktoré sú betónovou imitáciou rôznych povrchov, ako napríklad drevených trámov, dosiek s kôrou, podvalov, alebo dokonale imitujú staré drevené dláždenie s letokruhmi. Tieto betónové prvky sú ideálne do záhrad, hodia sa aj ako prechody okrasných zón, alebo ako spevňujúci prvok.
Pekne na záhrade vyzerá tiež razený betón, ktorý má jedinečný vzhľad i výborné vlastnosti. Dekoratívne betónové podlahy sa vyrábajú razením dekoratívneho prvku špeciálne vyrobenou PUR raznicou priamo do čerstvej betónovej dosky. Výsledná dlažba z razeného betónu môže mať moderný aj tradičný štýl. Razený betón dokáže imitovať povrchy rôznych druhov stavebných materiálov, ako je prírodný kameň, bridlice, žula, opuka, tehla, dlažba, drevo či dlažobná kocka. Je teda k dostaniu v širokej ponuke farieb a vzorov.
Piesok, štrk, kamienky
Ak chcete naozaj čo najrýchlejšie a najjednoduchšie vytvoriť záhradnú cestičku, potom použite niektoré z materiálov pre nespevnené povrchy, ako je štrk, piesok či riečne kamienky. Ak sa rozhodnete pre piesok či štrk, majte na pamäti, že sa hodí len pre úzke nezaťažované cestičky a u takto vyrobených chodníčkov treba poriadne spevniť okraje. O niečo väčšiu záťaž potom znesú riečne kamienky. Pokladajú sa na spodnú vrstvu štrkovej drviny. Je dobré okruhliaky podložiť tiež vodopriepustnou fóliou, aby sme zabránili prerastaniu buriny.