Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké najčastejšie chyby robíme, pokiaľ ide o údržbu umývačky?

reklama:
reklama:
Aké najčastejšie chyby robíme, pokiaľ ide o údržbu umývačky?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Aké najčastejšie chyby robíme, pokiaľ ide o údržbu umývačky? Foto: www.gettyimages.com

Bez umývačky si už väčšina z nás nevie domácnosť predstaviť. Mohlo by sa zdať, že keď ide o umývačku, vyčistí sa tak nejako automaticky sama. Lenže opak je pravdou. Ako každý iný spotrebič, aj tento potrebuje pravidelnú a dôslednú údržbu. Inak sa môže stať, že nebude fungovať podľa vašich predstáv alebo dokonca vypovie službu úplne.

Z umývačky je potrebné počas čistenia odstrániť rôzne zvyšky jedla, mastnotu a ďalšie nečistoty, ktoré uviaznu väčšinou vo filtri, ale aj v tryskách alebo na umývacích ramenách. Pokiaľ máte doma tvrdú vodu, je potrebné čistiť umývačku aj od usadeného vodného kameňa.

Aké najčastejšie chyby robíme, pokiaľ ide o údržbu a prevádzku umývačky?

1. Nečistíme filter tak často, ako je potrebné

Túto dôležitú časť má každá umývačka. Vo filtri sa zachytávajú všetky zvyšky potravín a ďalšie väčšie nečistoty, ktoré sa nerozpustia vo vode. Mnoho ľudí ale buď na filter zabúda alebo ho čistí nie tak často, ako je potrebné. Ako by to malo byť správne? Záleží to na frekvencii umývania riadu, ale priemerne sa odporúča vyčistiť ho minimálne raz za dva týždne.

Je to jednoduché. Len ho vyberte z umývačky a opláchnite vodou. Pokiaľ je zanesený mastnotou, použite saponát na riad, prípadne dočistite malou kefkou (skvele funguje stará zubná kefka). Potom filter zase vráťte na miesto. Umývačka sa nikdy nesmie zapínať bez filtra!

2. Zabúdame na trysky a umývacie ramená

Pritom aj na čistote týchto častí závisí kvalita umývania riadu. Vyberte ich z útrob spotrebiča a pomocou kefky alebo hubky utrite a odstráňte prípadné usadeniny. Rovnako tak vytiahnite aj košíky na príbory a umyte horúcou vodou.

3. Nevšímame si vnútorné dvierka a tesnenie umývačky

Áno, aj v týchto častiach umývačky sa usadzuje množstvo nečistôt, ktoré je potrebné odstrániť. Inak totiž hrozí, že sa tu bude tvoriť pleseň a umývačka bude nepríjemne zapáchať. Na túto vnútornú očistu je ideálne použiť ocot alebo klasický saponát a hubku. Jemne tieto časti utrite a nechajte uschnúť.

4. Nedávame do umývačky soľ

Najmä pokiaľ máte doma tvrdú vodu, je nutné prisypávať pri každom umývacom programe špeciálnu soľ na zmäkčenie vody. Inak totiž hrozí, že sa vám bude v umývačke usadzovať vodný kameň, ktorý spotrebiče pomaly ale iste poškodzuje. A nielen to. Usadeniny potom budete mať aj na riade, čo je vidieť najmä na tom sklenenom. Soľ nemusíte prisypávať, pokiaľ používate kvalitné multifunkčné tablety, ktoré ju v sebe už obsahujú.

5. Nepoužívame špeciálne čističe

To je to najjednoduchšie, čo môžeme urobiť. Kúpiť a použiť špeciálny čistič umývačiek, ktoré ponúkajú prakticky všetci výrobcovia čistiacich prostriedkov na umývanie riadu. Tieto produkty sa používajú zhruba raz mesačne, a to podľa návodu na obale. Všeobecne stačí vložiť čistiaci prostriedok do prázdnej umývačky a zapnúť umývací program. Do pravidelnej údržby môžete zahrnúť aj používanie osviežovača umývačky, ktorý sa jednoducho zavesí na kôš. Vydrží aktívne zhruba dva až tri týždne.

6. Aká je najhoršia chyba v údržbe umývačky?

Nečistiť ju vôbec!

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.