Ako nabrúsiť strúhadlo, aby bolo opäť ako nové
Kuchynské strúhadlo sa, rovnako ako škrabky a nože či iné domáce potreby, za čas otupia. Práca s ním je potom náročná a zdĺhavá, tí menej trpezliví ho okamžite menia za nové. To je ale škoda, pretože aj tupé strúhadla sa dajú ľahko zachrániť. Je ale nutné vykonávať pravidelnú údržbu a pri náznaku otupenia ihneď zasiahnuť. Stačí k tomu len trocha vody a šmirgľový brúsny papier.
Základom sú rýchle pohyby
Technika ostrenia je pomerne jednoduchá. Strúhadlo držte vo vodorovnej polohe, pritlačte k nej jemný brúsny papier a rýchlymi pohybmi prechádzajte po strúhadle v rôznych smeroch. Za pár sekúnd bude strúhadlo opäť ako nové. Nerobte ostrenie dlhšie ako dvadsať sekúnd, inak by ste mohli strúhadlo poškodiť prílišným brúsením.
Pre dosiahnutie lepších výsledkov môžete šmirgľový papier pred použitím namočiť vo vlažnej vode. Po naostrení strúhadlo dôkladne opláchnite, aby ste sa zbavili zvyškového kovového prachu, ktorý na ňom šmirgľový papier zanechal. Pri ďalšom použití pocítite výrazný rozdiel v ostrosti a príprava pokrmov bude oveľa jednoduchšia.
Poslúži aj alobal
Ak v domácnosti nemáte po ruke šmirgľový papier, môžete namiesto neho použiť aj obyčajný alobal. Stačí ho skrčiť do guľôčky a použiť rovnakým spôsobom. Alobal okrem iného výborne ostrí nožnice a ďalšie ostré predmety, oplatí sa teda mať ho v kuchyni vždy dostatok. Skvelých výsledkov s ním dosiahnete aj pri žehlení, stačí s ním pokryť žehliacu dosku.
Na ostrosť strúhadla má vplyv pochopiteľne aj jeho kvalita. Vždy sa snažte vyberať strúhadlo zo silného, odolného materiálu. Veľmi lacné strúhadlá sa čoskoro otupia a začnú dokonca aj hrdzavieť, preto sa šetriť príliš nevypláca. Po každom použití strúhadlo rýchlo opláchnite a osušte, aby na ňom nezaschli zvyšky jedla. Dlhý pobyt vo vode ani drhnutie drôtenkou strúhadlám nesvedčí. Umývajte ho ručne, je to šetrnejšie než umývanie v umývačke.