Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako najúčinnejšie vyhnať pásavku zemiakovú zo záhrady?

reklama:
reklama:
Pásavka zemiaková
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Pásavka je veľmi plodná. Za mesiac dokáže naklásť až 500 vajíčok. Po 4-15 dňoch sa vyliahnu nenásytné larvy.

Ako ju vyhnať zo záhrady? Skúste obyčajnú horčicu!

Pásavka zemiaková
www.gettyimages.com

Pásavka zemiaková

Americký chrobák. Aj tak sa hovorilo pásavke zemiakovej, ktorá dokáže zničiť úrodu takmer cez noc. Prvýkrát bola popísaná v roku 1824 v americkom Colorade. O viac ako 50 rokov sa na obchodných lodiach dostala do Európy. V roku 1922 sa vo Francúzsku premnožila tak veľmi, že poľnohospodári vôbec prvýkrát použili postreky. Prvé nariadenie zberu mandolinek pochádza z roku 1939.

Skúste obyčajnú horčicu

Chutí nám k párkom alebo s ňou dochucujeme omáčky. Prvé zmienky o výrobe a konzumácii horčice sa datujú do roku 800 nl, kedy dvor Karola Veľkého nariaďuje všetkým statkom, aby ho zásobili horčicou. Hippokrates sa zmieňuje o horčici ako o lieku, Pytagoras ju odporúčal na hadie uštipnutie a používala sa na bolesť zubov alebo na reumatizmus. Rozomleté semená horčice čiernej sa odporúčali používať vo forme obkladov pri zápaloch dýchacích ciest či pohrudnice. Prekrvuje totiž hlbšie ležiace orgány.

Prečo to funguje

Na jar, po prehriatí pôdy, vyliezajú tzv. Jarné chrobáky. Sú to oplodnené samičky, ktorých úlohou je naklásť čo najviac vajíčok. Za optimálnych podmienkach pre pásavku sa považujte teplota vzduchu okolo 25 ° C. Avšak Americký chrobák nepočíta s tým, že sme národ plnotučnej horčice. Pásavka totiž nemá rada účinné látky, ktoré sa v semienkach rastliny nachádzajú. Okrem mastného oleja to je glykozid sinalbin a fermenty, ktoré reagujú s vodou. V tú chvíľu sa uvoľňujú horčičné silice v podobe štipľavého a prchavého oleja, ktoré pôsobia dráždivo. Plnotučná horčica tiež obsahuje ocot, ten nám s chrobákom tiež pomôže.

Recept na postrek z horčice

Tento postrek účinkuje aj na slimáky, pôsobí preventívne proti plesniam a zlepšuje pH pôdy. Budete potrebovať 1 kg sušenej horčice, 100-120 ml octu a teplú vodu. Pripravte si 10 l vedro a nalejte do neho teplú vodu. Pridajte horčicu a ocot. Zamiešajte a nechajte rozpustiť. Roztok nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a ošetrite listy rastlín. Buďte však opatrní, aby ste ich nespálili. Postrek vykonávajte večer, kedy už nie je aktívne slnko. Túto zmes môžete použiť aj na kapustu alebo na rastliny napadnuté voškami.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.