Ako odhlučniť panelový byt?
Máte hlučných susedov a neviete čo dalej? Takto vyriešite problém.
Bývate v panelovom byte a máte hlučných susedov? Premýšľate ako problém riešiť a ako byt odhlučniť? Predovšetkým to nechajte na odborníkov. Kvalitné odhlučnenie bytu vás rýchlo zbaví nepríjemného hluku od susedov a navždy spríjemní bývanie vám aj vašim susedom, radí portál living.cz.
Odhlučnenie bytov je pomerne žiadaným typom rekonštrukcie starších panelových bytov. Zameriava sa predovšetkým na steny, strop, okná, dvere a podlahu. Čo sa týka stropu, používajú sa sadrokartónové podhľady s minerálnou vlnou, ktoré navyše pomáhajú ukryť nedostatky a zabudovať osvetlenie.
Inou metódou je použitie polystyrénových dosiek, ktoré sa pripevnia na strop. Nevýhodou tohto riešenia je nižšia estetická hodnota. Polystyrén sa jednoducho hodí skôr do kancelárií, ale v bežnej domácnosti príliš krásy nenarobí.
Sadrokartón sa dá naopak lepšie vzhľadovo upraviť a má oveľa vyššiu odolnosť proti mechanickému poškodeniu. U stien sa používajú zvukovo izolačné panely, ktoré sa lepia na stenu a ďalej upravia alebo takzvané akustické predsteny postavené pred existujúce stenu. Kostru takejto steny tvoria hliníkové profily, ktoré neprenášajú zvuk ďalej do podlahy, stien ani stropu.
Ako vhodnú alternatívu k sadrokartónu možno použiť aj drevené alebo korkové obloženie s celulózovou izoláciou. ####2l####Vyskúšajte plávajúce podlahy
Ako sa zbaviť hluku prenášaného cez podlahu? Jedným z riešení je využitie plávajúce podlahy. Tu je potrebné zvoliť správny druh podlahoviny, ktorú tvorí nášľapná vrstva, plošná vrstva napríklad v podobe OSB dosky, preglejky, sadrokartónu, drevotriesky alebo betónu a izolačná vrstva s akustickou izoláciou.
Za vhodnú nášľapnú vrstvou je možné zvoliť takmer čokoľvek napríklad parkety, PVC, dlažbu či koberce a do akustickoizolačnej vrstvy je ideálne použiť sklenené alebo čadičové vlákna.