Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako pestovať vianočnú ružu, aby bola krásna nielen na Vianoce

reklama:
reklama:
Vianočná ruža
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Nezameniteľná kvetina, ktorej kvet sa líši od listov iba zafarbením, pochádza z Mexika. V tejto oblasti rastie divoko ako ker či strom, ktorý dorastá až do výšky piatich metrov. V Európe sa stala obľúbenou izbovou rastlinou v 50. rokoch 20. storočia. Vtedy sa nemeckým pestovateľom prvýkrát podarilo vyšľachtiť kompaktné odrody v kvetináči s krátkou stonkou, ktoré zniesli život vo vykurovaných miestnostiach.

Vianočná ruža
www.gettyimages.com

Aký je jej pôvod?

Rastlina bola pomenovaná po prvom americkom veľvyslancovi v Mexiku Joelovi Robertsovi Peckettovi, ktorý ju predstavil svetu v roku 1828 počas jeho objaviteľskej cesty po púšti v južnom Mexiku. Hviezdicový tvar rastliny má symbolizovať Betlehemskú hviezdu, ktorá je priamo spätá s kresťanskými Vianocami. A práve preto sa táto rastlina stala neoddeliteľným symbolom Vianoc a do dnešnej doby sa používa ako slávnostná dekorácia v tomto sviatočnom čase.

Rozprávky na Vianoce patria

Jedna stará mexická legenda prispela k príbehu, ktorý pasoval túto rastlinu na jeden z nezabudnuteľných symbolov Vianoc. Rozpráva o mladej dievčine Pepite, ktorá pochádzala z chudobných pomerov, a preto si na Štedrý deň nemohla dovoliť priniesť Ježiškovi dar, ako ostatní veriaci. Pepita nemala veľa peňazí, aby mohla ukázať Ježišovi svoju lásku veľkým darom. Jej bratranec jej dal radu, že Ježiš od nej prijme akýkoľvek dar, aj keby to mala byť maličkosť. Pepita sa vydala so svojimi pár drobnými na trh, kde nakúpila kyticu burín, na nič okázalejšie nemala. Keď priniesla svoj dar k betlehemu, pokľakla a položila tam chudobnú kyticu. Zrazu sa vianočným zázrakom kvetina premenila na žiarivo červenú kyticu. Od tohto magického dňa sa tieto jasne červené kvety, známe ako Flores de Noche Buena alebo aj ako posvätné nočné kvety, stali symbolom Vianoc.

Viac ako 150 druhov

V súčasnej ponuke je viac ako 150 kultivarov, ktoré sa líšia farbou, veľkosťou aj tvarom listov. Narazíte na červené, biele, krémové, žlté, ružové, marhuľové, od jemne pastelových farieb až po jasné odtiene, dokonca aj po výrazne melírované. Jednoducho poinsettie sa vyskytujú naozaj v mnohých farebných variáciách. Vianočné hviezdy sú k dostaniu aj v mnohých veľkostiach od mini, ktoré majú len pár centimetrov, po značne vyrastené aj husté kríky, či malé stromčekové odrody s metrovým vzrastom. V porovnaní s prvými vyšľachtenými odrodami sú súčasné moderné kultivary oveľa odolnejšie a pestovateľsky menej náročné.

Tipy, ktoré zaručia kvitnúcu hviezdu pri štedrovečernom stole

Svetlo a tma

Teraz je najvyšší čas dopriať kvetine trochu temnoty. Od konca októbra ju môžete začať dávať do tmy, aspoň na 12 až 14 hodín. Nemusí prísť do pivnice, ale stačí, keď cez ňu opatrne prehodíte škatuľu alebo nepriehľadné papierové vrecúško. Tým naštartujete proces kvitnutia a v čase Vianoc budete mať o krásu postarané. V mestách je dokonca nutné rastlinu chrániť aj pred nočným svetlom z pouličného osvetlenia, ktoré preniká oknami do bytu. Ak tento postup zatemňovania nedodržíte, nemajte obavy, že by ste poinsettii nejako ublížili. Porastie v zdraví ďalej, len sa jej listy do červena či do inej farby na Vianoce nevyfarbia.

Teplota a správna vlhkosť

V období zafarbovania doprajte poinsettii teplotu od 16 do 21 °C a udržujte vlhkú zeminu. Ale pozor, nech ju neprelejete! Vianočná hviezda v žiadnom prípade nestrpí vodu, ktorá pri zalievaní zostane v miske. Keby sa vám to stalo, je potrebné do 10 až 15 minút od zálievky prebytočnú vodu vyliať.

Starostlivosť po Vianociach

Potom, čo rastline začnú opadávať listy, redukujte zalievanie, aby ste podporili jej dormanciu (spánok) a uložte na chladnom mieste – cca 15 stupňov Celzia.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.