Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako predĺžiť životnosť mikrovlnky? Vyskúšajte tieto rady

reklama:
reklama:
Mikrovlnka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Ohrieva, rozmrazuje, pečie aj griluje. Môže byť voľne stojaca alebo vstavaná.

Jej použitie je veľmi jednoduché a zvládne ho aj malé dieťa. Existuje však pár vecí, ktoré mikrovlnke neprospejú a môžu ju dokonca zničiť.

Mikrovlnka
www.gettyimages.com

Viete, čo do mikrovlnky patrí, a čo nie?

Ako správne používať mikrovlnnú rúru tak, aby vydržala čo najdlhšie?

Vyberte si vhodný riad

Alfou a omegou pri ohrievaní potravín v mikrovlnke je výber správnej nádoby. Ideálne je voliť riad zo skla , keramiky  alebo plastu , ktorý však musí byť určený na ohrev v mikrovlnke. Ak by ste chceli ohriať obed v kovovej miske, okamžite sa zastavte. Kovy do mikrovlnky nepatria. Možno sa vám stalo, že ste v miske s polievkou zabudli lyžicou a zapli ste ohrievanie. Asi sa nebudeme mýliť, keď povieme, že v spotrebiči nastal ohňostroj ako na Silvestra. Praskanie, výboje či iskry spôsobia ako kovové prvky, tak lemy na tanieroch po babičke. Pokiaľ by bol výboj príliš veľký, mikrovlnka sa samozrejme môže pokaziť.

Plasty v mikrovlnke

Ako sme už uviedli, je treba voliť špeciálny  plast na ohrev v mikrovlnnej rúre . V zásade sa nemusí stať nič tragického, ale ak by ste ohrievali potraviny v miskách s veľmi nízkou teplotou topenia, mohla by sa vnútri rozpustiť. Roztavený plast už zo spotrebiča neodstránite, takže vám nezostane nič iné, než  kúpiť novú mikrovlnku . Keď si chcete uľahčiť ohrievanie knedle, môžete si pomôcť mikroténovým sáčkom. Nechajte ho však pootvorený, aby počas ohrevu vplyvom pary uvoľnenej z knedle neexplodoval.

Neklaďte na mikrovlnku iné predmety

Pokiaľ máte doma voľne stojaci spotrebič, vyhýbajte sa tomu, aby sa na ňom nachádzali iné predmety. Keď prikryjete vetracie otvory riadom, rýchlovarnou kanvicou alebo čímkoľvek iným, hrozí prehriatie. Mikrovlnná rúra sa nemusí pokaziť hneď na prvýkrát, ale po čase môže zhorieť. Opravy sa väčšinou neoplatí, a aj keď sa mikrovlnka nezaraďuje medzi najdrahšie spotrebiče, lepšie modely nestojí málo.

Voda ako kyselina

Vedeli ste, že ohrievať v mikrovlnke vodu je extrémne nebezpečné ? Ide o to, že voda sa neohreje rovnomerne. Vrelá zostane nádoba a povrch tekutiny. Zvyšok vody sa dostatočne neohreje. Z fyzikálneho hľadiska tak na hladine vznikne veľké napätie. Pokiaľ do tekutiny pridáte čokoľvek s inou teplotou alebo ju premiešate, môže vám vystreknúť do tváre.

Vajíčka v mikrovlnke uvaríte, ale …

Pri ohreve v mikrovlnke sa tekutiny pomerne rýchlo začnú meniť na paru. Keď do spotrebiča voľne položíte vajíčko, vybuchne. Je to tým, že bielok sa začne vyparovať a škrupina to nevydrží. Mikrovlnku síce nezničíte, ale poriadne zašpiníte. Čistenie zaberie nutnú dávku času a trpezlivosti. Vajíčka sa však v mikrovlnke pripraviť dajú. Pokiaľ chcete uvariť bezpečne vajíčko, musí byť  celé ponorené vo vode . Volské oko zase pripravíte tak, že vajíčko rozklepneme do nádobky vymastenej olejom a prepichnete žĺtok.

Pečivo a mikrovlnka

Možno máte doma zamrazené pečivo alebo chcete oživiť dvojdňové rožky. Mikrovlnka vám veľmi nepomôže. Z chleba či rožkov sa začne uvoľňovať voda a následne sa v podobe pary vráti späť do pečiva. Bude mať  gumovú konzistenciu  a skutočne  hnusnú pachuť . Chleba je aj pri izbovej teplote rozmrazený za chvíľku a rožky radšej ohrievajte v klasickej rúre. Len z nej budú voňavé a správne chrumkavé.

Aby bola mikrovlnka čistá

Udržať mikrovlnnú rúru čistú je pri správnom používaní hračka. Stačí používať pri ohreve pokrmov  špeciálne poklopy , ktoré kúpite v každých domácich potrebách. Predídete tak tomu, aby sa znečistili steny rúry tekutinami z pokrmov. Či už ohrievate v rúre kurča, rezne, alebo cestoviny, môže sa stať, že pri neodhadnutí teploty či doby ohrevu začne jedlo prskať. Ak sa tak stane a vy nemáte poklop, nechajte mikrovlnku vychladnúť a namočeným handričkou ju poutierajte, skôr než zvyšky jedla zaschnú. Ak chcete, aby mikrovlnka vydržala čo najdlhšie, nepoužívajte ju znečistenú .

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.