Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rýchlo a ľahko upratať všetky druhy podláh?

reklama:
reklama:
Ako rýchlo a ľahko upratať všetky druhy podláh?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako rýchlo a ľahko upratať všetky druhy podláh? Foto: www.freepik.com

Všetci vieme, ako rýchlo sa na podlahách hromadí špina, prach a nečistoty. Prevencia je preto najlepšou liečbou. Používajte rohožky pri vchodoch, zložte si topánky a požiadajte svojich hostí, aby urobili to isté, a vždy vonku očistite labky aj vašim domácim miláčikom.

Aký je najlepší spôsob čistenia podláh?

Pred upratovaním starostlivo zvážte povrch, ktorý čistíte a podľa toho používajte presný postup.

Laminátové podlahy

Vysávajte, utierajte z nich prach alebo ich utrite ľahko navlhčeným mopom – nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky na báze mydla, pretože môžu na podlahe zanechať matný film a vyhnite sa aj nadmernému vlhčeniu. Zároveň nepoužívajte vosk, pretože podlaha potom bude príliš klzká. Ideálnym roztokom na odstránenie škvŕn je zriedený roztok vody a octu. Odolné stopy, ako je napríklad farba od podrážok topánok, odstráňte pomocou odlakovača s obsahom acetónu.

Dlaždice

Hurá, tie vyžadujú minimálnu údržbu! Pred opláchnutím čistou vodou zameťte povrch a umyte jemným roztokom s čistiacim prostriedkom. Nikdy nepoužívajte leštidlo ani vosk, pretože dlaždice budú klzké. Môžete použiť aj parný čistič, ktorý zatočí s nečistotou aj v škárach.

Vinyl

Zameťte ho mäkkou metlou alebo prejdite vysávačom, potom utrite vlhkým mopom s použitím jemného čistiaceho prostredia. Na odstránenie škvŕn použite handričku namočenú v čistiacom prostriedku, ale vždy prípravok z vinylu opláchnite.

Drevo

Drevenú podlahu najskôr zameťte metlou a potom vytrite mopom. Nepoužívajte príliš veľa vody, inak by drevo mohlo napučať. Neošetrené podlahy by mali byť pravidelne voskované. Nepoužívajte však vosku príliš veľa, pretože prebytky zanechajú lepkavé škvrny. Na ochranu lakovaných drevených podláh je ideálne zvoliť čistiace prostriedky určené pre tento povrch, ktoré im vrátia lesk a oživia farbu dreva.

Korok

Korkové dlaždice sú ideálne vytierať pomocou vlhkého mopu s tekutým čistiacim roztokom. Nikdy ich príliš nenamáčajte a dávajte pozor, aby ste nepoškodili ich položenie a ochranný povlak (napríklad pri manipulácii s nábytkom). Mohli by ste ich totiž ľahko roztrhnúť.

Linoleum

Zametením alebo vysatím odstránite kamienky či prach. Čistiť ich môžete pohodlne mopom alebo handričkou navlhčenou v čističi podláh. Vodu používajte opäť striedmo a po umytí čistiace prostriedky vždy ešte raz opláchnite. Odolné stopy je možné odstrániť ľahkým trením navlhčenej hubky.

Kameň

Kameň je materiál, ktorý je veľmi náchylný na tvorbu škvŕn. Preto by mal byť vždy chránený živicovým tmelom. Ak chcete vyčistiť uzavretú kamennú podlahu, dôkladne ju vysajte a potom vytrite vodou so slabým roztokom čistiaceho prostriedku. Na odstránenie mastnoty alebo oleja použite špeciálny odstraňovač škvŕn na kameň.

Koberec

Ak vlastníte prístroj na čistenie kobercov, máte vyhrané. V prípade, že nie, začnite bodovým vyčistením všetkých škvŕn. Jednoducho ich podľa pokynov výrobcu odstráňte špeciálnym čistiacim prostriedkom. Čím dlhšie sú škvrny ponechané a zaschnú, tým horšie sa budú čistiť. Ďalej koberec vysajte na povrchu a potom použite štrbinové nástavce, aby ste vyčistili aj rohy miestností či okolo nábytku.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.